Czy mogę jeść i pić te produkty przy diecie wysokobiałkowej?

Dzień dobry. Mam 49 lat. Od trzech miesięcy zdiagnozowany idiopatyczny zespół nerczycowy - ogniskowe i segmentalne stwardnienie kłębuszków nerkowych. Przyjmuję m.in. Encorton 60 mg dziennie. W trakcie diagnostyki trzy miesiące temu ubytek białka całkowitego w moczu sięgał 3330 mg/dl i nawet 41 g/24h białka w DZM. Po trzech miesiącach te wartości są na poziomie - całkowite 289 mg/dl i w DZM 10 g/24h. Zgodnie z zaleceniami stosuję dietę wysokobiałkową, niskosodową, niskotłuszczową (cholesterol), z ograniczeniem węglowodanów. Pytanie dotyczy właśnie diety - czy mogę pić podpiwek lub kwas chlebowy, kawę mieloną? Czy mogę jeść - ryby (wędzone, w oleju roślinnym, w konserwie), wędliny z kurczaka/indyka wędzone, twaróg wędzony, oliwki (słoik sklepowy), sery żółte/pleśniowe, czosnek, cebulę, musztardę, chrzan (generalnie ostre rzeczy), słonecznik nie solony, masło czy margarynę. Niestety - nigdzie nie znajduję odpowiedzi a jeśli już są to przeciwstawne... Dziękuję bardzo… Tomasz Sz…

Witam serdecznie. Proponowałbym udać się do dietetyka w celu ułożenia indywidualnej diety. Stosowanie produktów, które Pan wypisał zależy od tego ile rzeczywiście w ciągu dnia przyjmuje Pan białka, tłuszczu, potasu - który też jest ważnym składnikiem mineralnym uwzględnianym w chorobach nerek, sodu itd. Generalnie wędzone ryby zamienilabym na świeże, sery żółte na białe, ostre przyprawy na łagodne chociaż ich mała ilość nie zaszkodzi, zdecydowanie polecam masło a nie margarynę w małych ilościach. Kawa do 2 dziennie. Kwas chlebowy w zależności od ilości ogólnej zawartości węglowodanów w diecie. Oliwki sporadycznie i przed spożyciem dobrze odsączyć z zalewy. Pozdrawiam serdecznie.