Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 0 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę zastąpić owoce i warzywa sokami?

Chciałabym zdrowo się odżywiać, ale nie znoszę większości warzyw i niestety chyba wszystkich owoców. Lubię za to soki. Czy mogę zastąpić owoce i warzywa sokami?

ponad rok temu

Dieta odchudzająca dla cukrzyka

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może być na diecie odchudzającej? Dowiedz się tego z naszego filmiku. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta - diabetologa prof. Władysława Kornafela.

Spożywanie warzyw i owoców jest nieodłącznym elementem zdrowej diety. Powiniśmy ich jeść minimum 500 g dziennie, a najlepiej około 800 g dziennie w 5–10 porcjach. Taka ilość zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, niektórych nowotworów i chorób degeneracyjnych. To efekt działania oczyszczającego błonnika, witamin oraz cennych przeciwutleniaczy, których warzywa i owoce są bogatym źródłem. Soki są częściowo pozbawione tych składników, zwłaszcza włókna pokarmowego – błonnika oraz witamin, które ulegają rozkładowi w trakcie produkcji. Większość z nich zawiera ponadto spore ilości węglowodanów prostych, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi i przyczyniają się do rozwoju próchnicy. Dotyczy to tzw. soków kartonowych, które zazwyczaj zawierają cukier, skrobię lub syropy, a ponadto barwniki, konserwanty i syntetyczne witaminy. Jeśli woli Pani soki, to polecam dobrej jakości naturalne 100% soki bez konserwantów, nierozcieńczane z koncentratu. Najlepiej, by były to soki nieklarowane i wytwarzane z surowców ekologicznych lub pochodzących z domowego ogródka. 100 g warzyw i owoców odpowiada około 60 g świeżego soku lub nektaru. Proszę jednak próbować ,,przemycić’’ nieco świeżych warzyw i owoców do Pani jadłospisu poprzez dodawanie ich do ulubionych potraw – naprawdę nie są takie straszne.. Na pewno znajdą się takie, które Pani polubi – mamy ich obecnie ogromny wybór na rynku. 

Dietetyk, współautorka książki pt. „Leki i pożywienie – interakcje”.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy