Czy mogę zażywać wapno i magnez bez konsultacji z lekarzem?

Witam Witam czy powinnam zażywać wapno oraz magnez jak lekarz mi nie zalecił ?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Cała prawda o multiwitaminach

Warto trzymać się zasady, że wszelką suplementację konsultujemy najpierw z lekarzem, a najlepiej poprzedzamy także wykonaniem badań krwi w kierunku ewentualnych niedoborów. Zarówno niedobór, jak i nadmiar mikro i makroelementów mogą prowadzić do niepożądanych a nawet niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Nadmiar wapnia powoduje nudności, zaparcia, brak apetytu. Pogarsza się także wchłanianie żelaza i cynku, a w skrajnych przypadkach może dojść do powstawania kamieni nerkowych. Nadmiar magnezu, jeśli jest niewielki, przebiega bezobjawowo. Sygnałem, że coś jest nie tak może być osłabienie organizmu, zawroty i bóle głowy, nudności i zaparcia. Duży nadmiar magnezu może powodować problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, niedociśnienie i niemiarowy lub nawet spowolniony, rytm pracy serca i zatrzymanie krążenia. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki i realnego zagrożenia życia. Zamiast suplementacji polecam więc sięganie po produkty spożywcze bogate w magnez czy wapń. Ewentualna suplementacja tylko w konsultacji z lekarzem i po analizie wyników badań krwi.

Magnez znajdziemy w: orzechach laskowych, włoskich i pistacjach, migdałach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, sezamie, otrębach pszennych, płatkach owsianych, kaszy gryczanej i owsianej, brązowym ryżu, pieczywie żytnim, fasoli, soi, bananach, kakao i gorzkiej czekoladzie, a także w figach, daktylach i morelach.

Źródła wapnia: mleko, nabiał (jogurt, kefir, maślanka), jaja, sery podpuszczkowe, chude mięso drobiowe, ryby spożywane razem z ośćmi, jarmuż, szpinak, natka pietruszki, nasiona roślin strączkowych (fasola, groch), migdały, mak, suszone owoce (figi, morele).

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Stosowanie suplementów diety zawsze powinno przebiegać pod kontrolą specjalisty. Proszę skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej lub internistą, który na podstawie zleconych badań będzie mógł ocenić, czy faktycznie w tym przypadku potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Stosowanie różnych preparatów bez konsultacji medycznej może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne. Zapotrzebowanie na określone składniki mineralne jest uzależnione od wielu różnych czynników, takich jak wiek wieku, płeć, dieta, prowadzony styl życia itd.

Przedawkowanie magnezu może spowodować wiele niepożądanych dolegliwości, w tym problemy z układem pokarmowym, takich jak biegunka, zaparcia oraz mdłości. Ponadto mogą pojawić się zmiany skórne, a nawet problemy z oddychaniem. Również zbyt częste sięganie po wapń niesie ze sobą wiele niepokojących objawów związanych nie tylko z funkcjonowaniem układu trawiennego, ale też moczowego czy nerwowego. Nadmiar wapnia w organizmie może skutkować m.in. bólem brzucha, osłabieniem, arytmią i częstym oddawaniem moczu. Podczas badania, lekarz będzie mógł zweryfikować, czy jest podstawa, aby stosować te suplementy.

Zachęcamy do przeczytania artykułów dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/wapn-w-organizmie

https://portal.abczdrowie.pl/magnez

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-podniesc-poziom-wapnia-w-organizmie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-uzupelnic-niedobory-wapnia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyswajalnosc-magnezu-w-tabletkach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty