Czy może to objaw niedoczynności tarczycy?

Dobry wieczór Od około 2 miesięcy w codziennym życiu towarzyszy mi uczucie stresu. W przeszłości byłem strasznie pomysłowym i pełnym humoru chłopakiem, teraz mam wrażenie że zatraciłem swoja osobę i stałem się kompletnym przeciwieństwem tego. Nie miewam myśli samobójczych ale można to określic czymś w rodzaju lekkiego doła, ciąży na mnie uczucie takiej ciężkości ciała i senności. Kiedy nawet o stresie zdarzy mi sie zapomnieć i uczucie znika za chwile sobie o nim przypominam i znowu wracam do tego samego punktu. Towarzyszył mi ze stresem ból brzucha ale można powiedzieć że znikł gdy zacząłem (od 9 kwietnia) suplementować magnez. Dodam że choruje na niedoczynność tarczycy oraz insulinooporność jestem teraz na lekach euthyrox n 50. Mam wrażenie że nadal jestem tą sama pomysłowa i pełną humoru osobą ale ten cały stres mnie ogranicza. W dodatku kiedyś byłem że tak określe osobą która wśród znajomych była tą najzabawniejsza teraz stałem sie kompletnym przeciwieństem, mam lekkie wrażenie że nie potrafie sie odnaleźć posród przyjaciół co wywołuje u mnie stres (obawa przed odrzuceniem i pozostawieniem samego), wystarczy że nie powiem coś smiesznego robi się cisza a mnie przechodzi lekki stres. Dodam że przez ostatnie miesiące nie prowadziłem bogatej diety w mikrooelementy ponieważ drastycznie sie odchudzałem (od około 2 lat do własnie początku tego stanu czyli lutego) Chciałbym też dodać że pogorszył sie u mnie wzrok mam wrażenie że widzę lekko bardziej rozmazane obiekty na dalszą odległość(2,3 metry) oraz miewam zwłaszcza rano i południe takie uczucie jakbym miał płakać głos mi się ugina a na oczach odczuwam uczucie jakby zaraz miały poleciec mi łzy oraz pogorszyła mi sie pamiec i koncentracja rownież przybywa do mnie stres w sytuacjach gdy nie zrobie czegoś np. nie do pisałbym tu jakiejś objawy zacząłbym sie martwić i stresować.Nie towarzyszy mi bezsenność ale zmęczenie po nawet 12 godzinach snu. I tu moje pytanie co powiniennem zrobić w żeby powrócić do swojej dawnej osoby, czy to może byc oznaka niedoborów witamin lub składników mineralnych? Czy może to objawa niedoczynności tarczycy?

Dzień dobry,

Nie ulega żadnej wątpliwości, że dzięki prowadzeniu zdrowego stylu życia, w tym zdroworozsądkowego podejścia do żywienia i suplementacji opartej na dowodach naukowych (np. witamina D w szczególności w okresie jesienno-zimowym), dbałość o sen, wypoczynek oraz satysfakcjonujące relacje międzyludzkie, można dobrze radzić sobie ze stresorami życia codziennego i znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych z chronicznym stresem. Przewlekły stres zwiększa potrzeby metaboliczne organizmu i powoduje wzrost zużycia oraz wydalania wielu istotnych składników odżywczych, co w konsekwencji może prowadzić do licznych niedoborów witamin, makro- oraz mikroelementów, a także do dysfunkcji w zakresie aktywności neurotransmiterów i zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej. Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Zachęcam Pana wraz z rodzicami do niezwłocznego kontaktu z wykwalifikowanym psychoterapeutą i/lub dietetykiem w celu dokładnej oceny Pana aktualnej sytuacji życiowej oraz sposobu odżywiania w kontekście występujących symptomów i poszukania właściwego rozwiązania.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl