Czy możliwe są zmiany psychiczne po wypadku?

Mam pytanie, czy możliwe jest, by stan zdrowia psychicznego zmienił się po ciężkim wypadku? Urazy głowy nie były zbyt duże, kilka ran po parę szwów, ale nastąpił stan utraty przytomności na prawie 24 godziny i złamanie kręgosłupa, na szczęście bez przerwania rdzenia. Skończyło się na poważnej operacji kręgosłupa i długim pobycie w szpitalu. Od tamtej pory występują zaburzenia snu, nawet świadomości, sny na jawie, stany lękowe, które nasiliły się przez kilka lat. Gdzie się zgłosić po poradę, gdyż nie pozwala mi, ten stan, normalnie funkcjonować, straciłem już jedną pracę przez swoje dziwne zachowania i ukochaną osobę, proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie,

Zaburzenia psychiczne często towarzyszą urazom ośrodkowego układu nerwowego. Nierzadko występują zmiany zachowania, chwiejność emocjonalna, zaburzenia lękowe i depresyjne. Przyczyna zaburzeń psychicznych po urazach mózgu jest związana zarówno z reakcją psychologiczną na doznany uraz i jego okoliczności, jak i zaburzeniem czynności i struktury mózgu na skutek np. wstrząśnienia mózgu. Z racji tego, że nie opisuje Pan dokładnie charakteru dolegliwości, trudno mi wypowiadadać się odnośnie diagnozy. Z całą pewnością powinien Pan udać się do lekarza psychiatry i opowiedzieć o swoich problemach, tym bardziej, że wywierają one znaczący wpływ na Pana codzienne funkcjonowanie. Część z Pana objawów może być związana z postacią napadów padaczkowych, w celu ich wykluczenia wskazana jest konsultacja u neurologa oraz wykonanie badania EEG.

Z pozdrowieniami