Czy można podawać 7-latce błonnik witalny?

witam. czy mogę podawać córce (7 lat) błonnik witalny? jak długo można go podawać? córka ma problemy z zaparciami, niestety nie chce jeść warzyw, pieczywa pełnoziarnistego itp jej dieta jest uboga w błonnik. podałam córce błonnik witalny kilka razy i widzę dużą poprawę jeśli chodzi o wypróżnianie, wypróżnia się codziennie, wcześniej bez forlaxu nie dawało rady. dziękuję z góry za odpowiedź

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Błonnik jest bardzo ważnym elementem zdrowej diety. Czasami, przy problemach z wypróżnianiem, można podać dziecku błonnik, ważne jednak aby był on przeznaczony dla dzieci. Nie powinno być to jednak normą, przede wszystkim należy zadbać o stopniową zmianę diety, jeśli córka ma problem z warzywami, warto je przemycać w zupach, koktajlach, a nawet ciastach. Warto tez przygotowywać potrawy z warzyw razem, dać córce wybór i możliwość decydowania, co nałoży na talerz. Przy podawaniu błonnika, jak i zwiększaniu jego ilości w diecie, proszę pamiętać o zwiększonej podaż wody.
To teraz tworzą się nawyki żywieniowe, które będą towarzyszyć córce przez całe życie, warto wprowadzić te dobre.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka