Witam ciepło. Objaw rzeczywiście dość nietypowy. Przy dość stresowym trybie życia nasze jelita również reagują w podobny sposób. Stają się nadreaktywne, pracują niespokojnie i nie do końca wydajnie. Kwestia błonnika - błonnik, który w postaci tabletek/proszku wprowadzamy do diety nie jest jednak tą pożądaną formą błonnika. O wiele bardziej korzystny jest ten, który możemy mieć w pożywieniu naturalnym - w płatkach i otrębach, w ciemnym ryżu, kaszach gruboziarnistych, mąkach razowych, roślinach strączkowych, owocach i warzywach. To jest najbardziej bezpieczny i jednocześnie odżywczy błonnik dla nas. Ten w proszku, nie zawsze spełnia swoje zadanie w 100%. Zawsze musimy pamiętać, żeby popić go dużą ilością wody, w przeciwnym razie nie spełni swojego zadania - a wręcz spowoduje zaparcia i bóle brzucha. Z krótkiego opisu, jaki został mi przedstawiony, trudno jest mi stwierdzić, czy dany objaw jest rzeczywiście niepokojący. Żeby niczego nie zbagatelizować zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem i badania palpitacyjnego (czyli dotykania, 'opukiwania' brzucha przez lekarza). Jeśli lekarz stwierdzi , że to nic poważnego, będzie Pani mogła spokojnie odetchnąć. Ja ze swojej strony zachęcam do zamiany błonnika w proszku, na ten który mamy w pożywieniu. Jest o wiele smaczniejszy, przynosi więcej korzyści i jest zdecydowanie bardziej łagodny dla jelit. Pozdrawiam ciepło. Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk
Dwunastnica się buntuje przeciw takiemu sposobowi żywienia. Za jakiś czas zacznie boleć, lub bedą np. biegunki.
Błonnik w tabletkach to taki sam błonnik jak w warzywach, owocach, kaszy, pieczywie , strączkach tylko pozbawiony reszty składników odżywczych.
Nie ma sensu go zażywać zamiast racjonalnego żywienia, tylko się Pani przeczyszcza a organizm i tak jest słabo odżywiony.
Nie każdy może stosować takie ilości błonnika, przy zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego nie jest to wskazane.
Poza tym trzeba pić te wskazane 2 litry płynów (przy przeciętnej masie ciała) , bo błonnik wiąże duże ilości wody i gdy zwiąże wszystko w jelitach doprowadzi do zaparć. Również zbyt duża ilość błonnika u niektórych osób powoduje zaparcia spastyczne bo wzmaga motorykę jelit ale bez pobudzania skurczów perystaltycznych.
Proszę pamiętać również o tym, że błonnik wiąże makro i mikroelementy i zmniejsza ich wchłanianie w jelicie do krwiobiegu.
W racjonalnym żywieniu wskazane są zdrowe proporcje i rozsądek.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Metoda oczyszczania organizmu – odpowiada mgr Joanna Arciszewska
- Stosowanie błonnika a odchudzanie – odpowiada Mgr Natalia Mogiłko
- Skuteczność stosowania błonnika – odpowiada Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
- Czy można podawać 7-latce błonnik witalny? – odpowiada Ewa Zawidzka
- Jakie produkty spożywać, by usprawnić pracę jelit? – odpowiada Mgr inż. Kamila Szczepaniak
- Czy przyjmuję zbyt dużo błonnika? – odpowiada Mgr Marcin Chmielewski
- Błonnik a wapno w diecie – odpowiada Dr n. med. Aneta Kościołek
- Owoce i ćwiczenia – odpowiada Mgr inż. Ola Kilen-Zasieczna
- Jaka jest rola błonnika w diecie? – odpowiada Mgr inż. Marta Michalak-Tomasik
- Suplementacja błonnikiem – odpowiada Mgr Katarzyna Mazowska