Pulsowanie w okolicy pępka a oczyszczanie jelit błonnikiem witalnym

Witam Od paru dni pulsuje mi brzuch po prawej stronie kolo pepka.nie baly czas pare razy dziennie.Nie boli tylko jest to nieprzyjemne.Jestem na etapie oczyszczania jelit blonnikiem witalnym ,pije go jeden i pol miesiaca.moze byc to powod??Ponatto jestem osoba nerwowa ktora ma bardzi duzo stresu .nie mam goraczki.Czy konieczna jest wizyta u lekarza ??Prosze o uspokojenie mnie.Pozdrawiam

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło. Objaw rzeczywiście dość nietypowy. Przy dość stresowym trybie życia nasze jelita również reagują w podobny sposób. Stają się nadreaktywne, pracują niespokojnie i nie do końca wydajnie. Kwestia błonnika - błonnik, który w postaci tabletek/proszku wprowadzamy do diety nie jest jednak tą pożądaną formą błonnika. O wiele bardziej korzystny jest ten, który możemy mieć w pożywieniu naturalnym - w płatkach i otrębach, w ciemnym ryżu, kaszach gruboziarnistych, mąkach razowych, roślinach strączkowych, owocach i warzywach. To jest najbardziej bezpieczny i jednocześnie odżywczy błonnik dla nas. Ten w proszku, nie zawsze spełnia swoje zadanie w 100%. Zawsze musimy pamiętać, żeby popić go dużą ilością wody, w przeciwnym razie nie spełni swojego zadania - a wręcz spowoduje zaparcia i bóle brzucha. Z krótkiego opisu, jaki został mi przedstawiony, trudno jest mi stwierdzić, czy dany objaw jest rzeczywiście niepokojący. Żeby niczego nie zbagatelizować zachęcam Panią do konsultacji z lekarzem i badania palpitacyjnego (czyli dotykania, 'opukiwania' brzucha przez lekarza). Jeśli lekarz stwierdzi , że to nic poważnego, będzie Pani mogła spokojnie odetchnąć. Ja ze swojej strony zachęcam do zamiany błonnika w proszku, na ten który mamy w pożywieniu. Jest o wiele smaczniejszy, przynosi więcej korzyści i jest zdecydowanie bardziej łagodny dla jelit. Pozdrawiam ciepło. Asia Szmitka-Łuszczyk mgr farmacji i dietetyk

Dwunastnica się buntuje przeciw takiemu sposobowi żywienia. Za jakiś czas zacznie boleć, lub bedą np. biegunki.

Błonnik w tabletkach to taki sam błonnik jak w warzywach, owocach, kaszy, pieczywie , strączkach tylko pozbawiony reszty składników odżywczych.
Nie ma sensu go zażywać zamiast racjonalnego żywienia, tylko się Pani przeczyszcza a organizm i tak jest słabo odżywiony.
Nie każdy może stosować takie ilości błonnika, przy zaburzeniach funkcjonowania układu pokarmowego nie jest to wskazane.
Poza tym trzeba pić te wskazane 2 litry płynów (przy przeciętnej masie ciała) , bo błonnik wiąże duże ilości wody i gdy zwiąże wszystko w jelitach doprowadzi do zaparć. Również zbyt duża ilość błonnika u niektórych osób powoduje zaparcia spastyczne bo wzmaga motorykę jelit ale bez pobudzania skurczów perystaltycznych.
Proszę pamiętać również o tym, że błonnik wiąże makro i mikroelementy i zmniejsza ich wchłanianie w jelicie do krwiobiegu.
W racjonalnym żywieniu wskazane są zdrowe proporcje i rozsądek.