Czy można próbować wrócić do małżeństwa, jeśli straciło się całkowicie zaufanie?

Po paru latach separacji, nieskutecznej sprawie rozwodowej, waham się czy teraz powinienem złożyć pozew. Żona wyrządziła mi wiele krzywd. Dalej utrudnia mi kontakty z Dzieckiem. Nie umiem pozbyć się żalu i przestać czekać, aż ona się zmieni. Zawieszenie mnie wykańcza. Czy ludzie o objawach socjopatów są w stanie się zmienić? Czy można próbować wrócić do małżeństwa jeśli straciło się całkowicie zaufanie?

Witam serdecznie

Niektórym małżeństwom nawet po kilku miesiącach separacji, czasem latach nieporozumień, udaje się znaleźć wspólną drogę komunikacji . Najczęściej są to jednak małźeństwa , w których obie strony są zmotywowane do pracy nad sobą i słuchania potrzeb drugiego partnera. Najczęściej udaje się im to kiedy podejmują się terapii , żeby mieć większy wgląd w swoje problemy i umieć sobie z nimi codziennie radzić, wtedy jest mozliwość odbudowania zaufania

Pozdrawiam ciepło
A. Ręklewska psychoterapeuta

Czy decyzja o "powrocie do małżeństwa" jest obustronna? Jeśli tak - proszę próbować naprawić to, co dotychczas się popsuło (może być przydatna w tym terapia małżeństw). Jeżeli nie - jak to się mówi "do tanga trzeba dwojga". W momencie kiedy tylko jeden partner dąży do poprawy relacji, niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, iż się to nie uda...Decyzja o poprawie relacji powinna wyjść zarówno od Pana, jak i Pana żony. Polecam przeprowadzić otwartą, szczerą rozmowę z partnerką, omówić obecną sytuację i wizję na przyszłość i po tej rozmowie podjąć decyzję co robić. Powodzenia!