Czy można przedawkować syntetyczną witaminę C?

Czy można przedawkować syntetyczną witaminę C? Jeśli tak,to czy naturalna będzie lepsza?

Witaminę C - niezależnie od jej pochodzenia można przedawkować. Do pewnej granicy witamina C działa bardzo korzystnie wspierając liczne procesy metaboliczne i wykazując silne działanie przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Jednak po przekraczeniu tej granicy zaczyna działać dokładnie przeciwnie - przyspieszając w organizmie reakcje związane z procesami destrukcyjnymi. Określenie tej granicy jest kwestią indywidulaną i zależy od wielu czynników. Z całą pewnością spożycie witaminy C na poziomie 100-200 mg dziennie jest bezpieczne (wręcz zalecane). Jeżeli nasza dieta obfituje w owoce i warzywa (szczególnie teraz, latem) lepiej nie spożywać dodatkowych środków z witaminą C - gdyż bezpieczną ilość dostarczamy z pożywieniem.