Czy na bilansie 14-latki ocenia się włosy łonowe?

Witam Moja córka (14 lat) musi wykonać bilans 14 latki. Córka strasznie panikuje, że będzie musiała zdjąć stanik lub majtki. Słyszałam, że na badaniu ocenia się owłosienie łonowe. Czy wystarczy sam wywiad czy trzeba pokazać owłosienie łonowe a jeśli tak to trzeba zdjąć całkiem majtki czy wystarczy tylko je odchylić ? Czy lekarz ocenia także rozwój warg sromowych ? Pozdrawiam Marlena

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Tak na prawdę wszystko zależy od tego jaką taktykę pracy przyjmuje lekarz. Czasem tylko zapyta i na podstawie rozmowy uzupełni dokumentacje. Może Pani obecność w trakcie oceny pomoże. Warto też wspomnieć lekarzowi o stresie przed rozebraniem się w trakcie wizyty. Być może Pani rozmowa z córką na temat wizyty u lekarza i wytłumaczenie, że dorośli też poddają się takim badaniom (a nawet bardziej intymnym u ginekologa), też pomoże w zaakceptowaniu tej sytuacji Pani córce.