Czy nadwaga zagraża mojemu zdrowiu?

Witam mam 19 lat,ważę 72 kg przy wzroście 170 cm. Chciałabym się poradzić czy w jakiś sposób nadwaga zagraża mojemu zdrowiu? Czekam na wskazówki dotyczące pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Witam, w obecnej chwili Twoja nadwaga nie jest duża ale w raz z wiekiem i nieprawidłowym postępowaniem żywieniowym może się ona pogłębiać. Nadwaga i otyłość mogą przyczyniać się do rozwoju blisko 70% chorób niezakaźnych tj. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, miażdżyca, dna moczanowa, zaburzenia wielkości i czynności serca, choroby stawów, komplikacje ze strony układu oddechowego np. bezdech nocny, kamica pęcherzyka żółciowego, zaburzeń psychospołecznych, może przyczynić się do zaburzeń hormonalnych, które moga zwiekszyć ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych, a nawet wczesnej umieralności.

0

Witam. Nadwaga, otyłość jest najczęstszą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak każda choroba zagraża naszemu zdrowiu. Proponuje udać się do dietetyka i wspólnie z nim ustalić nowy sposób odżywiania się zgodny z zasadami zdrowego stylu odżywiania się . Tylko bezpośrednia wizyta umożliwi indywidualne dobranie diety do Pani zapotrzebowań.Pzdrawiam

0

Dzień dobry, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie. Warto wcześniej zrobić badania podstawowe, poziom cholesterolu dobrego i złego, trójglicerydów, glukozy, zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli nie zmieni Pani nawyków żywieniowych to docelowo waga będzie wzrastała, a to może prowadzić do licznych zaburzeń: cukrzycy, problemów ze stawami, niejednokrotnie z zajściem w ciążę.
Na dobry początek warto z diety wykluczyć: słodycze, fast-foody, niekontrolowane przekąski. Częściej sięgać po zieloną herbatą, a rzadziej kawę. Dziennie wypijać 1-1,5l wody mineralnej. Tłuste żółte, czy pleśniowe sery zamienić na chudy twaróg, pszenne pieczywo zamienić razowym, unikać tłustych sosów. Pamiętać o świeżych sezonowych warzywach i owocach.

Powodzenia, w razie potrzeby służę pomocą.

0
Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa
79 poziom zaufania

Witam, nadwaga może Pani zagrażać. Przy BMI na poziomie 24,9 nie ma potrzeby stosowania diety redukcyjnej ale proszę wyraźnie zwiększyć swoją aktywność fizyczną.

0

Witam, wskaźnik BMI jest blisko nadwagi. Jednak nie jest za późno, aby wprowadzić małe zmiany w żywieniu i zapewnić sobie prawidłową masę ciała.
Umiarkowanie, uregulowanie i urozmaicenie- to powinno cechować dobrą dietę. A więc np. 5 posiłków dziennie o podobnych porach, odpowiednia ilość wody i aktywność fizyczna. Warto zrezygnować ze słodyczy, przetworzonych produktów zbożowych a w to miejsce spożywać więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Małe zmiany, ale istotne efekty.

0

Witam, generalnie nadwaga zagraża zdrowiu , jednak w Pani przypadku nie popadałabym w paranoję :). Z tymi kilkoma zbędnymi kilogramami poradzi sobie Pani w mig, wprowadzając racjonalne zasady żywienia i nie stroniąc od aktywności fizycznej. Jeżeli jednak nie opanuje Pani przyrostu wagi, to wraz z wiekiem może mieć Pani poważne problemy zdrowotne. Nadwaga w konsekwencji prowadzi do nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy i wielu jeszcze innych schorzeń. Warto więc już teraz zabrać sie za siebie.

pozdrawiam
Jolanta Łobocka

0

Najlepsza "dieta odchudzająca", to ta zbliżona do naszych aktualnych upodobań kulinarnych i stylu życia. Przy niewielkiej nadwadze oscylującej w granicach prawidłowej masy ciała zalecam raczej drobne modyfikacje w posiłkach oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

W tym momencie warto przyjrzeć się swoim zwyczajom żywieniowym i wyeliminować niezdrowe przekąski - słone paluszki, chipsy itp oraz słodkie przegryzki, a na ich miejsce włączyć warzywa i owoce. Zamiast słodkich napoi - woda lub nie słodzona herbata. Do tego ruch ruch ruch i więcej optymizmu :) :) :)
Justyna Marszałkowska-Jakubik www.e-prolinea.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty