Czy nerwica jest chorobą dziedziczną?

Witam mam 22 lata i mam takie pytanie poniewaz u mojego taty lekarz rodzinny wykrył nerwice i chciałbym sie dowiedziec czy to jest choroba dziedziczona przez rodziców bo ja tez u siebie podejrzewam nerwice i chciałbym to jakos sprawdzic i dowiedziec sie wiecej na temat jej leczenia w moim wieku????

Dzień dobry,
zaburzenia lękowe czy też nerwicowe rozwijają się zazwyczaj przez wzajemny wpływ pewnej podatności biologicznej i oddziaływania środowiska (w tym otoczenia rodzinnego). Co ważne podatność nie oznacza konieczności rozwoju zaburzenia czy braku możliwości terapii! O zaburzeniach nerwicowych i psychoterapii poznawczo-behawioralnej, która jest bardzo skuteczna w ich terapii może pan przeczytać np. na: http://poznacsiebie.pl/blog

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki

Obserwując zachowanie swoich rodziców dzieci w bardzo młodym już wieku uczą się pewnego stylu reagowania w różnych sytuacjach. Jeżeli jako dziecko obserwował Pan swojego ojca reagującego w nerwowy sposób na trudności, a nie miał Pan innych wzorców do obserwacji i naśladowania, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że właśnie w taki sposób jak ojciec będzie Pan reagował na trudności. Więc nerwica niekoniecznie może być dziedziczona w fizjologicznym i genetycznym sensie tego słowa, ale wlaśnie przez wzmacnianie i uczenie się pewnych zachowań już w bardzo młodym wieku. Jednakże skoro można się czegoś nauczyć to również można się tego "oduczyć", czemu służy psychoterapia. Pozdrawiam.