Czy osoba uzależniona od alkoholu może być leczona na siłę?

Witam, mam pytanie odnośnie alkoholizmu, otóż czy jest taka możliwość aby bez zgody alkoholika wysłać go na leczenie, osoba ta zadłuża się,awanturuje, ma dużo długów i nadal myśli o zaciąganiu następnych pożyczek, doprowadza rodzinę do załamania nerwowego i problemó w zdrowotnych jego ojciec miał zawal z jego powodu,chodzi oszczany nie dba o siebie całymi dniami pije i się awanturuje.. jak mu pomóc co robić gdzie się zgłosić? ponieważ on sam nie chce dobrowolnie podjąć lecznia , proszę o pomoc

Witam,

pomocy potrzebuje cała rodzina. Osoba uzależniona od alkoholu może być pokierowana przez sąd na leczenie - informację, jak to zrobić może Pani znaleźć w ośrodku pomocy społecznej lub w centrum pomocy rodzinie. Może się też zgłosić do Poradni Leczenia Uzależnień. Partnerka osoby chorej dobrze żeby poszła na spotkanie grupy Al-Alone, gdzie uzyska wsparcie i usłyszy jak może sobie pomóc, także jak się chronić. Warto też by skorzystała z pomocy prawnika w kwestii majątkowej. Jeśli w rodzinie są dzieci mogą skorzystać z pomocy psychologa w szkołach, przedszkolach lub w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jeśli dzieci osiągnęły pełnoletność zachęcam do kontaktu z psychologiem w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

jako córka może Pani wystąpić do sądu okręgowego w Krosnie, I Wydz. Cywilny z wnioskiem o ubezwłasnowolnienie ojca z powodu alkoholizmu. Nie potrzebuje Pani do tego adwokata; na pewno w sądzie w sanoku jest punkt bezpłatnych porad adwokackich. Moze tez Pani znaleźć w necie wzór wniosku i info - jakie załączniki trzeba dołączyć. W kazdym sadzie jest informacja na ten temat.