Czy osoba ze skłonnością do Hashimoto musi ograniczyć spożywanie cukrów do minimum?

Mam w rodzinie częste problemy z tarczycą, szczególnie jeśli chodzi o niedoczynność, jednak moja mama ma również Hashimoto. Ja Hashimoto jeszcze nie mam jednak mam delikatną niedoczynność. Jednak z racji, że znajduję się w grupie ryzyka chorób jeśli chodzi o tarczycę, lekarz zalecił mi dietę gdzie mam ograniczyć cukier do minimum w tym również owoce, dozwolone są dla mnie tylko i wyłącznie gejpfruty. Czy jest to prawda? Powinnam całkowicie zrezygnować z owoców?

Mgr Klaudia Wita Dietetyka

Nie widzę tutaj wskazań do wykluczania owoców z diety, polecam wybierać te o niższym indeksie glikemicznym. Warto natomiast ograniczyć cukier dodawany do potraw i napojów oraz słodycze.

Warto też włączyć do diety produkty które mogą mieć działanie przeciwzapalne - m.in. bogate w omega-3 tłuste ryby i orzechy, zielone i pomarańczowe warzywa, zieloną herbatę czy niektóre przyprawy jak np. kurkuma lub imbir. Do takich produktów zalicza się też wiele owoców m.in. jagody, wiśnie, porzeczki, granat.

Proszę jednak pamiętać, że w przypadku wątpliwości najlepiej dopytać lekarza, który wydał zalecenia, ponieważ ten lekarz miał dostęp do Pani wyników badań oraz zna dokładniej ogólny stan zdrowia.