Czy pierwsza praca w wieku 30 lat czyni kogoś gorszym?

Mam 22 lata i nigdy nie pracowałam. Zawaliłam studia z powodów zdrowotnych. Dużo chorowałam (choroby psychiczne). Teraz zaczynam od zera studia dzienne. Gdy zacznę pracę, będę mieć ok. 30 lat. Moi znajomi już od dawna pracują. Wstydzę się swojego braku doświadczenia. Czy można później zacząć pracować? Czy psycholog mógłby mi pomóc w zaakceptowaniu mojej sytuacji? Przecież to nie moja wina, że mnie dopadły choroby. Czy pierwsza praca w wieku 30 lat czyni kogoś gorszym?

Poczucie winy i bycia gorszym z powodu późniejszego startu zawodowego, zaniżone poczucie własnej wartości i sprawstwa jest możliwe do przepracowania w psychoterapii. Zachęcam do jej podjęcia, szczególnie, jeśli wcześniej borykała się Pani z trudnościami o podłożu psychicznym.

Ależ oczywiście że nie - ważna jest motywacja i to, że podejmuje pani działanie!!! Psycholog może pomóc pani w akceptacji tej sytuacji. Do takiej terapii serdecznie namawiam. Pozdrawiam

Witam Panią. Przeczytałem z uwagą to co Pani napisała. Ważne może być czy słyszy Pani z otoczenia takie opinie na swój temat czy to jest ocena, która pojawia się wyłącznie w Pani myśleniu. Przecież powody (takie jak problemy zdrowotne) o których Pani napisała są obiektywne. Czyli nie chodzi o Pani brak chęci czy lenistwo. Proszę zobaczyć bardziej swoją konsekwencję i determinację. Nie odpuściła Pani. Kiedy było to możliwe podjęła Pani studia. Proszę ten aspekt zobaczyć a nie robić sobie zarzuty. W wieku 30 lat będzie Pani dojrzałą osobą, która może w sposób odpowiedzialny rozpocząć życie zawodowe. Proszę mi wierzyć wiek może być Pani zasobem pod warunkiem, że nie będzie się Pani porównywać z osobami młodszymi w sposób negatywny. Być może to "przekierowanie się" z negatywnego myślenia i obaw na pozytywne (z nadzieją) wymaga bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Proszę o tym pomyśleć. Jeszcze raz powtórzę. Proszę zacząć myśleć o swoich zasobach. Pozdrawiam Panią