Jak żyć bez pracy w wieku 21 lat, nie odczuwając wyrzutów sumienia?

Mam 21 lat, studiuję dziennie i nie pracuję. Jestem osobą tchórzliwą. Z jednej strony nie chcę jeszcze iść do pracy i uważam, że to indywidualna decyzja, z drugiej jednak uważam się za darmozjada i odczuwam z tego powodu koszmarne wyrzuty sumienia. Znam ludzi, którzy zaczęli pracować w wieku 16, jak i 32 lat. Czy wolno mi jeszcze nie pracować w tym wieku? Jak życ jeszcze bez pracy, nie odczuwając potwornych wyrzutów sumienia?

Dzień dobry!

Dla osoby studiującej dziennie, szczególnie na kierunku wymagającym dużego wysiłku i wkłady pracy, jest normalne i zwyczajne nie pracować. Jest jednak także zupełnie normalne i zwyczajne - pracować. Nie istnieje tu zasada "wolno" - "nie wolno". Każdy wybór ma i plusy i minusy.

Każdy z nas może sam kształtować swój sposób myślenia, poglądy, oceny sytuacji.

Zawsze jednak, oprócz nas samych, na nasze myśli i uczucia ma także wpływ otoczenie - rodzina, przyjęte wychowanie, środowisko w którym żyjemy, wybory i poglądy znajomych, nasi idole i ideały, stereotypy społeczne itp. Jak Pani czuje, w jakim stopniu Pani odczucia są Pani wewnętrznymi, a w jakim stopniu pochodzą z zewnątrz?

Z czym kojarzy się Pani praca? Czy jest to coś dobrego, ciekawego, rozwijającego, korzystnego? Czy raczej tylko wysiłek, trud i męczarnia? W jaki sposób ukształtowały się Pani poglądy dot. pracy i pracowania?

Czy wie Pani, co chciałaby/ mogłaby robić zawodowo? Czy ma Pani jakieś zainteresowania? Marzenie, jaka praca byłaby dla Pani idealną, lub choćby bardzo korzystną?

Dlaczego uważa się Pani za darmozjada? Skąd tak surowa, kategoryczna ocena?

Pytań jest wiele. Zachęcam do osobistej konsultacji z psychologiem.

Pozdrawiam!

Warto razem z psychologiem przyjrzeć się nadmiernemu przezywaniu poczucia winy, potrzebie usprawiedliwiania się i znajdowania potwierdzenia własnych sądów w opiniach innych- być może wynika to z zaniżonej samooceny czy poczucia wartości? Praca nad sobą pozwoli Pani zrozumieć i podążać za własnymi potrzebami, a także poprawić poczucie własnej wartości, pewności siebie, bezpieczeństwa i celu w życiu.

To co odczuwasz to efekt twojego wychowania :) Nie wszyscy w tym wieku pracują - niektórzy jeśli mają taką możliwość to zbierają energię i wiedzę do pracy. Skup się na studiach i samorealizacji. Jeśli chcesz coś zarobić to możesz zatrudnić się do pracy dorywczej :)

W zależności od kierunku twoich studiów mogę pomóc w kwestii samorealizacji :) - napisz do mnie na FB lub maila.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
USŁUGI TERAPEUTYCZNE, COACHINGOWE I SZKOLENIOWE
http://psychopedagog.eu
PSYCHOBLOG SPOŁECZNY
http://blog.psychopedagog.eu
MOJE REFERENCJE
http://dkk.psychopedagog.eu