Praca nad swoim charakterem w wieku 23 lat

Czy mozna zmienic character wieku 23 lat tzn . nie calkowicie ale tak zeby osoba stala sie bardziej energiczna zeby cieszyla sie zyciem zeby wkoncu stala sie pewna siebie zeby potrafila walczyc o swoje I zeby potrafila sie cieszyc zyciem zeby zapomniala o swoich wiecznych nie powowdzeniach z wczesniej zeby byla mniej leniwa I wstydliwa I ze by sie nie izolowac od inncyh zbytnio chce nauczyc sie ryzykowac I nie bac sie ze c os strace I ze nie dam sobie potem rady...?

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
zmiana możliwa jest w każdym wieku. Podczas spotkań z psychoterapeutą można wypracować zmianę, podnieść poczucie własnej wartości, nauczyć się efektywnie komunikować czy stawiać granice.
Pozdrawiam
Monika Prus

23 lata do doskonały moment, żeby pracować nad sobą. Jest Pani młoda i osobowość, nawyki, sposoby radzenia sobie wciąż są jeszcze "elastyczne". Im dłużej będzie Pani zwlekać z podjęciem terapii, tym bardziej problemy będą się utrwalać i uzyskanie zmian może być trudniejsze.

Ważnym celem terapii, nie zawsze wprost wyrażanym, jest samoakceptacja - "polubienie samej siebie". Kiedy zacznie się Pani przyglądać swoim poglądom, swojej psychice, może się okazać, że lenistwo, wstydliwość czy nawet nieuniknione w życiu porażki nie są czymś, z czym trzeba walczyć. Najważniejsza jest wiara w siebie i wybaczanie sobie błędów. Wtedy każdą cechę i sytuację można obrócić na swoją korzyść.

www.krakowpsycholog.com.pl