Czy po 9. dniach od wyleczenia grypy żołądkowej mogłem zarazić kolegę z pracy?

Witam mam pytanie czy po 9 dniach od grypy żoładkowej którą miałem i wyleczyłem mogłem zarazić kolegę z pracy? Dopiero wczoraj wystąpiły u niego objawy a u nas w domu była 9 dni temu nadmieniam że zdrowy poszedłem do pracy. Proszę o szybką odpowiedź

Aleksander Ropielewski

Tak zwana grypa żołądkowa jest powodowana najczęściej przez wirusy. Bez ustalenia jaki wirus spowodował u Pana infekcję a tym samym ustalenia okresu zakaźności nie można jednoznacznie wykluczyć, że nie był Pan źródłem infekcji. Należy pamiętać, że część wirusów zachowuje zakaźność po ustąpieniu objawów (są nadal wydalane z organizmu) a zanim pojawią się objawy zakażenia u innej osoby występuje tak zwany okres bezobjawowy zakażenia.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski