Czy powinienem się rozstać z dziewczyną definitywnie?

Dzień dobry, Jestem od kilku miesięcy w związku z dziewczyną. Układało nam się wspaniale, z nikim innym nie byłem szczęśliwszy. Ona też tak mówiła. Zaczęliśmy planować wspólną przyszłość. Moja ukochana byla krotko po rozstaniu z byłym partnerem, z którym była kilka lat. Nie miała czasu na wyjście mentalne ze starego związku, bo zaczęliśmy się spotykać bardzo szybko i dosyć mocno się oboje zaangażowaliśmy. Jakiś czas temu, jej ex do niej zadzwonił i zaproponował spotkanie, które się odbyło. Od tego czasu moja dziewczyna ma wątpliwości odnośnie naszego związku. Mówi, że ciągle nachodzą ją niechciane myśli związane z byłym, od których nie może się uwolnić. Ona tego nie chce, ale jest to niezależne od niej. Dużo na ten temat rozmawialiśmy, próbowałem jej jakoś pomóc. Ale ona twierdzi, że te myśli i niepewność, czy jeszcze coś czuje do temtego nie pozwalają jej cieszyć się z naszych wspólnych chwil. Zaproponowała przerwę w związku. Chce pobyć sama i uporządkować sobie wszystko w głowie, jak twierdzi. Bo nie wie czego chce w życiu. Moim zdaniem robienie takich przerw prowadzi do rozpadu związku i jest równoznaczne z rozstaniem. Bardzo mi zależy na mojej dziewczynie i chciałbym jej jakoś pomóc. Ona chce być fair wobec mnie i mówi, że nie może się zaangażować w naszą relację tak bardzo jakby chciała, dopóki nie uporzadkuje sobie spraw z przeszłości w głowie, a spotykanie się ze mną jej na to nie pozwala. Co mam sądzić o tym? Jestem w stanie zrozumieć, że nie miała czasu poukładać sobie w głowie tamtego rozstania i nie jest gotowa w pelni się zaangażować i szanuję to, że jest wobec mnie szczera... Jak długo ma ta przerwa trwać? Godząc się na coś takiego, jestem zawieszony w próżni i nie wiem czego się spodziewać? Jest to zupełnie nie po mojej myśli. Czy jestem w stanie czekać? Tydzień, miesiąc, dłużej? Jeśli by to miało coś dać, to tak... Moim zdaniem problemy należy rozwiązywać wspólnie, kilka razy o tym wspominałem... Jednak dziewczyna twierdzi, że tylko takie rozwiązanie może pomóc... Czy należy ustalić ramy czasowe takiej przerwy, czy po prostu się rozstać definitywnie?

Witam
z byłym partnerem była kilka lat, a z Panem tylko kilka miesięcy. Uczucia do ex wróciły. To, co robi Pana "dziewczyna" wygląda na łagodne rozstanie. Pewnie nie celowe. Być może zaangażowała się w związek z Panem tak szybko, bo bardzo cierpiała. Jest Pani wdzięczna za pomoc. Ale na wdzięczności trudno zbudować związek, prawda? Jeśli dostał Pan propozycję "wolności", to cóż - nie ma chyba co naciskać, bo to może przynieść odwrotny skutek. Trzeba albo bardziej się zaangażować w swoje własne plany, bez uwzględniania powrotu, bo za jakiś czas ona znowu może poczuć coś do byłego; albo zrobić "kalkulację", co takiego jest w tej kobiecie, że chciałby Pan mimo wszystko dać jej drugą szansę, i poczekać.
Życzę dobrych wyborów!
Pozdrawiam
Łucja Fitchman
https://www.facebook.com/psychoterapiasystemowa
https://www.facebook.com/psychoterapiapary