Jak pomóc dziewczynie z rozstaniem?

Witam. Mam problem natury psychologicznej. Moja była dziewczyna cierpi na depresję (chodzi do terapeuty) i ostatnio przechodzi kryzys. Powiedziała mi, że potrzebuje czasu by pobyć sama ze sobą i poprosiła mnie o przerwę w naszym związku. W efekcie rozstaliśmy się (w zgodzie) co mnie i tak zabolało bo mi na niej zależy. Cały czas utrzymujemy kontakt (Messenger, sms'y) co jest dla mnie trudne (wspomnienia), ale nie chcę się od niej odciąć bo wiem, że potrzebuje wsparcia, a za bardzo nie ma do kogo się zwrócić. Ja się dołuje naszym rozstaniem, ale nie chcę jej tym dodatkowo martwić. Nie wiem jak jej pomóc i co zrobić. Z góry dziękuje za odpowiedź.

Dzień dobry,
Bardzo dobrze, że Pana dziewczyna zdecydowała się na pomoc specjalisty. Sądzę, że sama Pana obecność i zainteresowanie jej stanem stanowi dla niej ogromne wsparcie. Zastanawia mnie to dlaczego uznała, że potrzebuje przerwy w związku i ciekawi mnie to, czy szerzej wypowiedziała się na ten temat. Ktoś kto kocha i jest szczęśliwy w związku nie potrzebuje przerw. Zastanawia mnie to, czy chodzi tu o Pana czy też przeżywa ona obecnie coś z czym woli być sama. Niestety jest to bardzo niepokojące i podejrzewam, że ona skrywa jakiś problem. Nie wiem niestety od jak dawna cierpi na depresję i jakie jest jej podłoże. Podejrzewam, że chęć przerwy może być związana z depresją i ten kryzys trzeba przeczekać. W takim przypadku istnieje możliwość, że np. nie ma obecnie sił psychicznych na bycie w relacji, ma potrzebę izolacji od ludzi itd. W takich przypadkach warto być delikatnym i nie naciskać, ale mógłby Pan spróbować ją podpytać o powody rozstania i o to, co obecnie dzieje się w jej życiu. Niestety nic więcej nie podpowiem, bo posiadam bardzo mało informacji o okolicznościach Państwa rozstania. Mam nadzieję, że powrót do związku to kwestia czasu i tego też Panu życzę by wszystko zakończyło się pomyślnie.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog-kulczycka.pl/