W jaki sposób rozstać się z dziewczyną, która ma depresję, aby nie zrobiła sobie krzywdy?

Moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób rozstać się z dziewczyna która ma depresje? najbardziej boli mnie to, że może zrobić sobie krzywdę, jestem z nią od ponad roku czsu.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Nie ma „dobrego sposobu na rozstanie” i „dobrego czasu na rozstanie”. To zawsze boli. Zakończenie związku jest zawsze trudnym momentem w życiu człowieka, nawet dla tego, który nie cierpi z powodu depresji. Ma Pan słuszne obawy, że Pana dziewczyna chorująca na depresję, może bardzo dotkliwie odebrać Pana chęć rozstania się. Może potraktować to bardzo personalnie, poczuć się gorsza, nic nie warta, co może pogłębić jej chorobę, smutek i pesymizm. Będzie miała kolejny powód, by czuć się nieszczęśliwa. Zastanawiam się, dlaczego chce się Pan z nią rozstać akurat teraz. Napisał Pan, że jesteście ze sobą ponad rok. To dość długi okres czasu. Czy przestraszył się Pan choroby partnerki, tego, że nie poradzi Pan sobie z jej chorobą? Rozumiem Pana obawy i wątpliwości, ale proszę pamiętać, że depresję da się leczyć. Jeżeli Pana dziewczyna będzie czuła wsparcie najbliższych, pomoc z Pana strony, może tym szybciej wrócić do zdrowia i pełni sił. Nie wiem, co jest przyczyną, dla której chce Pan rozstać się z dziewczyną. Nie mam prawa zmuszać Pana do tego, by był Pan z partnerką wbrew swojej woli. Zachęcam jednak Pana do tego, by może poczekał Pan z decyzją o zakończeniu relacji aż do czasu, gdy dziewczyna poczuje się trochę lepiej. Jeżeli powodem, dla którego chce się Pan rozstać, jest depresja dziewczyny, to także radzę się Panu zastanowić. Jeżeli się kochacie, wierzę, że choroba nie stanie na drodze Waszemu szczęściu. Zachęcam Pana do poczytania trochę o depresji, o tym, jak mógłby Pan pomóc partnerce, jak ją wspierać itd. Być może wspólna walka z chorobą dziewczyny będzie dla Was paradoksalnie szansą i okazją do tego, byście się do siebie zbliżyli. Pozdrawiam!