Czy z powodu kłótni powinien rozstać się z dziewczyną?

Witam Serdecznie. Mam duży problem. Mianowicie od prawie dwóch lat jestem z dziewczyną. Od prawie roku jesteśmy zareczeni. Niestety nasze relacje sa bardzo słabe. Często się klocimy.. Ona nie potrafi zaakceptować mojej rodziny A ja jej.. Dużo razem przeszliśmy w życiu ale mimo tego iż mamy bagaż doświadczeń / nie pomagamy sobie tym A wręcz szkodzimy. Myślę o rozstaniu się. Nie wiem czy dobrze zrobię. Ale obecnie mieszkamy na stancji z moim bratem który dodatkowo stwarza problemy...

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od tego, że komunikacji partnerskiej, relacyjnej, rodzinnej, szkolnej, negocjacyjnej, zinstytucjonalizowanej, konfliktowej, uczymy się tak naprawdę przez całe życie.

Gdyż każdy z Nas jest wyjątkowy i inny, każdy z Nas ma inne DNA, inne linie papilarne , swoją indywidualną historię osobistą, poprzez którą odbiera rzeczywistość, reaguje i zachowuje zachowuje się tak, a nie inaczej.

W relacji związkowej komunikacja powierzchowna nie funkcjonuje.
Potrzebna jest cierpliwa rozmowa skoncentrowana na zrozumieniu Partnera, na daniu uwagi, empatii, by móc dotrzeć do prawdziwej przyczyny trudności.
Gdy uzewnętrzniamy swoje pragnienia w postaci żądań, to wtedy mówimy językiem
"blokującym współczucie i rozumienie".
A prawda jest taka, że nie możemy nigdy nikogo zmusić do działania ( nawet jak nam się coś nie podoba).

Jest mi szczególnie bliskie "porozumienie bez przemocy", tzw. językiem serca, której prekursorką jest dr Rosenberg, a do której Pana chciałabym zainspirować...
Istotnym jest żeby umiejętnie formułować komunikat, bez oceniania i osądu,
by starać się dostrzec sytuację i zadowalająco dla obu stron ją rozwiązać.

Co myślę na temat ewentualnego rozstania?
Myślę, że przyczyną trudności i napięć w Waszej relacji jest właśnie nieumiejętność komunikacji między Wami, i nad tym widziałabym celowość pracy nad związkiem.
Wspólne mieszkanie z Pana Bratem nie służy Waszej relacji...

Wskazane i optymalne byłoby podęcie przez Państwa terapii partnerskiej, by wypracować bardziej zadowalającą więź między Wami.
Jest to proces, który trwa i warto pracować nad relacją.
Jednak decyzja należy do Pana.

Życzę Panu tylko satysfakcjonującej decyzji,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam, może spróbowalibyście Państwo podjąć terapię partnerską, w przyjaznej atmosferze i z pomocą specjalisty moglibyście porozmawiać jak rozwiązać Wasze problemy, zachęcam i Pozdrawiam serdecznie