Czy poziom ferrytyny może mieć wpływ na włosy?

witam, Czy ferrytyna na poziomie 27 ng/ml przy normie od 13 do 400 jest prawidłowa. Dodam, że stan moich włosów strasznie się pogorszył. Włosy są suche, matowe i straciły na objętości. Czerwone krwinki są przy dolnej granicy, podobnie hemoglobina. Moja morfologia od lat wygląda podobnie. Dodam, że nie mam obfitych miesiączek ani żadnych dolegliwości ze strony żołądka. Zastanawiam się czy nie warto byłoby zwiększyć zapas żelaza aby zniknął problem wypadających włosów. Proszę o poradę. dziękuję,

Badanie jest w normie. (bliżej dolej granicy normy).

Ferrytyna jest dodatnim białkiem ostrej fazy, może więc wzrastać w przypadku stanów zapalnych i wtedy będzie fałszywie zawyżona.

W tej sytuacji można oznaczyć rozpuszczalne receptory transferyny obecne we krwi, których zawartość w osoczu wzrasta przy niedoborze żelaza.

Oczywiście można też zastosować suplementację żelazem przez 3 - 6 miesięcy, żeby zwiększyć pulę zmagazynowanego w ustroju żelaza.