Czy przy leczeniu cukrzycy typu 2 można stosować suplementację w celu poprawy efektów intensywnych ćwiczeń?

Mój problem sprowadza się do tego, że od dwóch lat, od kiedy zdiagnozowano u mnie cukrzycę typu 2, stosuję M*** 500 - 2 razy dziennie po 1 tabletce. Jestem pod kontrolą diabetologa (następna wizyta w czerwcu - dlatego szukam porady teraz). W 2009 i 2010 zmniejszyłem masę ciała (dieta proteinowa) o około 20 kg. Teraz zwiększyła się nieznacznie o około 3 kg. Nie cieszy mnie to wcale i robię wszystko, żeby utrzymać masę ciała na odpowiednim dla mnie poziomie, co przy moich 55 latach, wzroście 162 cm powinno mniej więcej wynosić 65-67 kg.

Nie ukrywam, że martwi mnie brzuch, który jako pierwszy reaguje (powiększa się). Stosuję już 4 etap diety proteinowej, czyli jem wszystko, jeden dzień proteinowy w tygodniu, 3 łyżki otrąb dziennie i wysiłek fizyczny. Ćwiczę intensywnie krav magę 2 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Na jesieni w zeszłym roku wprowadziłem ćwiczenia kulturystyczne, ale efekty jak na razie nie były ciekawe i przerwałem je. Zresztą 5 dni w tygodniu to było dla mnie za dużo.

Zastanawiam się, czy mogę do takich ćwiczeń wprowadzić suplementację (np. firmy O***) - odżywki witaminowe, kreatynę, spalacze tłuszczu etc. i czy tego typu preparaty nie wchodzą w interakcję z M***. Najbardziej zależy mi na czymś, co spowodowałoby zlikwidowanie tkanki tłuszczowej na brzuchu. Nie piję alkoholu (sporadycznie wino czerwone wytrawne), wykonywałem ćwiczenia na brzuch, ale również bez spodziewanych efektów. Stąd zainteresowanie preparatami, które mogłyby mi pomóc. Dziękuję i pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Kreatyna zasadniczo nie interreaguje z metforminą. Nie jest jednak zalecana ze względu na swoje działanie hiperglikemizujące.

Spalacze tłuszczu, odżywki wymagają specjalistycznej konsultacji. Stosowane powinny być jednak pod opieką w bardzo ograniczonych sytuacjach. Ze względu na brak informacji na temat Pana wyników badań i Pana stanu klinicznego nie jestem w stanie udzielić Panu takiej informacji. Kreatyna nie jest także zalecana w przypadku niewydolności nerek, a Pan ze względu na chorobę podstawową jest w grupie ryzyka.

Jeżeli zależy Panu na zmniejszenie obwodu w pasie, zachęcam do stosowania ćwiczeń aerobowych, m.in. biegania, pływania, jazdy na rowerze. Jeśli ma Pan taką możliwość, warto udać się na siłownię, gdzie wykwalifikowani trenerzy rozpiszą Panu plan ćwiczeń na wybrane partie ciała.

Pozdrawiam