Czy są przesłanki do unieważnienia małżeństwa?

Jestem mężatką od roku. Nasze życie jest w miarę normalne, tzn. miłość w nim gości i szacunek też. Mój mąż jest gejem i wiedziałam o tym od dawna, mimo to wzięłam z nim ślub. Teraz niestety jego natura woła o swoje, a ja nie potrafię i nie chcę nim się dzielić, bo przecież nikt z nas nie lubi jak musi oddać na jakiś czas żonę lub męża - paranoja. Pytam, czy są przesłanki do unieważnienia małżeństwa, czy tylko rozwód. Pilne pytanie. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno za pomocą Internetu stwierdzić, czy są przesłanki do unieważnienia małżeństwa, ponieważ zbyt mało danych podaje Pani. Proponowałabym, aby udała się Pani do Sądu Biskupiego (w zależności od tego gdzie Pani mieszka, np. jeśli w okolicach Krakowa to znajduje się on przy ul. Franciszkańskiej). Fakt, że wiedziała Pani o tym przed ślubem powoduje, że nic nie zostało zatajone przed Panią. Z drugiej strony zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego głównym celem małżeństwa jest miłość i prokreacja, czego jak się domyślam w Państwa związku nie ma.
Myślę, że są przesłanki do unieważnienia małżeństwa jeśli mąż nie chce potomstwa, albo gdy nie współżyjecie Państwo. Tylko i wyłącznie w oparciu o takie przyczyny można by unieważnić małżeństwo, oczywiście jeśli miała Pani na myśli ślub kościelny.
Proszę się liczyć z tym, że będzie to trwało jakiś czas, tym bardziej jeśli mąż nie będzie chciał unieważnienia. Proponowałabym również rozważenie innych alternatyw: terapia męża, jeśli trudno mu się zdecydować co do orientacji, a także podjąć próbę ratowania małżeństwa poprzez ustalenie pewnych wytycznych jak to, że jednak jesteście małżeństwem i nie może Pani zdradzać z mężczyznami. Warto pomyśleć o terapii, która pomogłaby Wam w podjęciu decyzji a także przepracowaniu własnej seksualności. Dostęp do specjalistów w swoim miejscu zamieszkania znajdzie Pani przy pomocy tego portalu.
Pozdrawiam