Czy samo zastąpienie produktów bardziej kalorycznych produktami mniej kalorycznymi, może już wpłynąć na wagę?

Witam serdecznie, zastanawiam się, czy samo zastąpienie produktów bardziej kalorycznych produktami mniej kalorycznymi, może już wpłynąć na wagę? jeśli nie zmienię trybu życia ani częstotliwości jedzenia, a zmienię tylko ilość kalorii w ciągu dnia, czy coś to da?

Witam,
samo obniżenie kaloryczności poszczególnych produktów, może nie przynieść zamierzonego efektu. Ważna jest regularność i systematyczność zjadanych posiłków każdego dnia o tej samej porze. Nic nam nie da zjadanie 2 posiłków, ale obfitych nawet o zmniejszonej ilości kalorii, kiedy przez resztę dnia nasz organizm będzie głodny. Często zdarza się że pacjenci mówią 'ale ja nic prawie nie jem' i w tym problem. Żeby schudnąć również trzeb jeść, regularnie, codziennie o tej samej porze, oczywiście dobrze będzie zrezygnować z produktów bardziej kalorycznych i zastąpić je tymi o mniejszej ilości kalorii. Ważne jednak co to będą za produkty, czy to będą warzywa i owoce, czy to będzie pieczywo pełnoziarniste, czy będzie Pani chciała zastąpić zwykły serek, serkiem typu light, który light ma tylko w nazwie. Jeśli rzeczywiście chce się Pani skupić na spożywaniu mniejszej ilości kcal, to niezbędne będzie czytanie etykiet i kupowanie dobrych jakościowo produktów.
Nie obejdzie się również bez zmiany nawyków żywieniowych tj. regularne posiłki, spożywanie śniadań, spożywanie warzyw i owoców, aktywność fizyczna, niepodjadanie między posiłkami itp.
Chcąc się odchudzać skutecznie musimy być o tym przekonani w 100% i mię w sobie chęć zmian, tylko wtedy mamy szansę na sukces!

Teoretycznie może to coś dać, ale pod warunkiem że będą to odpowiednie produkty i potrawy. W praktyce pewnie bedzie trudno bo predzej czy później bedziesz podjadac lub jesc wieksze posiłki zeby ten niedobór kaloryczny zrekompensować. Tak jak Pani Agnieszka pisze trzeba uważać na produkty light, gdyż niejednokrotnie mogą one więcej złego niż dobrego zrobić.