Właściwości odżywcze bułek graham i produktów mlecznych typu light

Witam, czy pieczywo typu graham a konkretnie bułeczki są zdrowsze od pszennych? Kalorycznie praktycznie nie ma większej różnicy,czy jogurty lub serki typu "light" są rzeczywiście odtłuszczone?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
 Sylwia Ogrodowczyk
Sylwia Ogrodowczyk

Witam, tak ponieważ Mąka graham nie pochodzi z wielokrotnego przemiału i jest wartościowsza dla naszego organizmu. Co do produktów light

Produkty light rzeczywiście zawierają mniej kalorii niż tradycyjne jedzenie, są odtłuszczone i nie zawierają cukru. Reklamowane są jako te, które przeznaczone są dla osób będących na diecie lub ogólnie dbających o sylwetkę. Jak słusznie zauważyłaś obecnie już niemal każdy produkt spożywczy ma swój odpowiednik light. Light nie oznacza jednak zdrowy, choćby dlatego, że są to produkty należące do żywności wysokoprzetworzonej. Nie oznacza też, że można je jeść bezkarnie i bez ograniczeń.

Istnieje też pewna pułapka – otóż zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności z 20 grudnia 2006 r produkty light powinny mieć zredukowaną o 30% wartość energetyczną w porównaniu do swojego tradycyjnego odpowiednika, ale aktualnie nie ma przepisów określających, który artykuł spożywczy może widnieć pod nazwą "light". Ponadto użycie w nazwie słowa ,,light" nie wymaga potwierdzenia tego faktu certyfikatem. Dlatego warto zachować rozsądek i dokładnie czytać wszystkie etykiety, na których podany jest dokładny skład produktu, przy czym zwracać uwagę na zawartość białka, węglowodanów, tłuszczu i całkowitą kaloryczność.

A nawet jeśli produkt rzeczywiście jest ,,light", to jeszcze wcale nie oznacza, że można jeść go bez ograniczeń, choćby dlatego, że wiele z nich nadal posiada całkiem sporą wartość kaloryczną (np. majonez). I tak dwie kromki tradycyjnego chleba zastąpione dwiema kromkami pieczywa niskokalorycznego spełnią swoją rolę, ale jeśli w poczuciu bezkarności zjemy całą jego paczkę, to efekt może okazać się odrotny do zamierzonego. Tak samo jest z pozostałymi produktami.

Osoba będąca na diecie zwykle największy problem ma z ograniczeniem słodyczy, tu z pomocą przychodzą substancje słodzące, np. aspartam, ksylitol, izomalt czy mannitol, niemniej badania wykazują, że ich nadmiar jest dla organizmu szkodliwy. Weźmy też pod uwagę, że kosztem obniżenia kaloryczności produkty spożywcze pozbawia się równocześnie ich wartości odżywczych, a ponadto po ,,light" szybko stajemy się głodni, więc podjadając szybko przybieramy na wadze.
pozdrawiam!

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty