Czy stosowanie takiego jadłospisu nie spowoduje tycia?

Dzień dobry, mam 25 lat i 169 cm wzrostu. Od roku stosuję dietę, na której jem ok. 1600 kcal dziennie. Dodatkowo staram się codziennie robić co najmniej 8000 kroków. Mój jadłospis wygląda następująco: 1. 07:00 Śniadanie: 1.bułka (grahamka/razowa/żytnia) serek śmietankowy lekki (1 łyżeczka) kiełki zielona sałata papryka 1 kromka chleba żytniego Jabłko 2. 13:00 II Śniadanie: batonik bio gryczany lub kukurydziany (176 kcal) 3. 18:00 Obiad - Sałatka z kaszy bulgur z suszonymi pomidorami i z hummusem (np. z Lidla) 4. 18:30 Przekąska: czekolada mleczna Milka (8 kostek) 5. 19:30 Kolacja: pomidor jogurt naturalny (zazwyczaj 0% tłuszczu lub serek wiejski lekki Wasa żytnia (lub wafle kukurydziane - 3 kromki) masło (ok. 10 g) chleb żytni (do 100 g) bułka grahamka. Na kolację bardzo zapycham się chlebem, potrafię go zjeść naprawdę dużo, czasami nawet ponad 100 g. Kolację zjadam zawsze o tej samej porze i zawsze około 3 lub 4 godziny przed snem. Wszystkie produkty ważę przed zjedzeniem. Zazwyczaj mieszczę się w zapotrzebowaniu 1600 kcal. Późne jedzenie obiadu spowodowane jest późnym wracaniem do domu po codziennych obowiązkach. Natomiast jeszczenie czekolady to dla mnie jedyna chwila przyjemnosci w napiętym dziennym harmonogramie. Bardzo proszę o informację, czy stosowanie takiego jadłospisu nie spowoduje tycia przy dalszym stosowaniu. Proszę też o radę, co należy zrobić, aby przestać tak bardzo objadać się chlebem na noc. Jednocześnie bardzo dziękuję za pomoc i za wszelkie rady. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Na podstawie przedstawionych w pytaniu informacji wydaje się, że wartość energetyczna diety na poziomie 1600 kcal na dobę nie powinna spowodować w Pani przypadku wzrostu masy ciała w perspektywie długofalowej. Biorąc pod uwagę fakt, iż wykonuje Pani każdego dnia co najmniej 8000 kroków co przyczynia się do zwiększenia całodziennego wydatku energetycznego o około 250-300 kcal, a dodatkowo w połączeniu z długotrwałym przestrzeganiem diety o wartości kalorycznej 1600 kcal Pani masa ciała może się nawet zmniejszyć o około 2 kg w skali miesiąca. Aby zwiększyć uczucie sytości poposiłkowej i co za tym idzie obniżyć łaknienia na słodkie czy pieczywo należy włączyć do każdego głównego posiłku większe ilości pełnowartościowego białka (np. chudy twaróg, lekki serek wiejski, wysokobiałkowy jogurt naturalny Skyr, chude mięso drobiowe, jajko gotowane, ryby), natomiast w przekąskach zjadać pokarmy bogate w błonnik pokarmowy (np. niesolone i niesłodzone orzechy, pestki, nasiona oraz świeże owoce).

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424