Czy te krem zaszkodził dziecku?

Witam, córeczka ma 1,5 roku. Od 2 miesięcy 2 razy dziennie smaruję jej buzię krem z hydrokortyzonem robionym na zamówienie (jest to krem cholesterolowy z dodatkiem hydrokort., na nalepce pisze chol.100,00, hydrok. 1,0). Dziś jak byłam u dermatologa zapytałam czy mogę zmienić krem już na inny, bo od jakiegoś czasu nic się na buzi nie dzieje. Lekarska zdziwiona odpowiedziała, że ten krem stosuje się miejscowo w razie potrzeby. Byłam w szoku. Na wcześniejszej wizycie powiedziała, że możemy małej buzię smarować na stałe tym kremem, ponieważ jest lepszy niż sklepowe kremy. Mój mąż także był przy tej rozmowie i to potwierdził Pani doktor. Moje pytanie brzmi czy mogłam córeczce w jakiś sposób zaszkodzić tym? Na buzi nic się nie dzieje, ale czy mogą być inne skutki tak długiego stosowania tego kremu? Od jakiegoś czasu mała bardzo się poci na główce, szczególnie w nocy. Czy to może być przyczyna? Pediatra zlecał badania moczu i krwi i wszystko było ok. Bardzo proszę o pomoc. Bardzo się martwię o córeczkę czy w przyszłości nie pojawią się jakieś skutki tego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć faktycznie krem z hydrokortyzonem powinien być stosowany miejscowo, doraźnie, to jeżeli nie zauważyła Pani reakcji skóry na długotrwałe stosowaniu preparatu, to nie ma Pani powodu do obaw. Stężenie substancji czynnych jest niewielkie i nie istnieje ryzyko przeniknięcia ich do krwiobiegu i zaszkodzenia córce.

Nadpotliwość w okolicach głowy zdecydowanie nie ma związku z maścią, natomiast może świadczyć o zbyt małej podaży witaminy D3. Jeżeli nie przegrzewa Pani dziecka i dba o optymalną temperaturę w pokoju nocą, to warto przy okazji badań morfologii krwi sprawdzić również poziom witaminy D3 w surowicy. Zachęcam do lektury tego materiału: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Proszę również pamiętać, że u dzieci możliwe jest wystąpienie hiperhydrozy, która nie jest spowodowana żadną chorobą. Jeżeli badania nie wykazały żadnej nieprawidłowości, a ogólny stan dziecka jest dobry, to nie musi się Pani obawiać.

Więcej o poceniu się małych dzieci w tym artykule: https://parenting.pl/niemowle-sie-poci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.