Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 9 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

optymalny poziom witaminy D3 w organizmie dziecka wynosi 30-50 ng/ml, natomiast bezwzględnie należy zrezygnować z suplementacji, gdy jej poziom przekracza 80 ng/ml. Zatem Pani córka mieści się w górnych granicach normy, a nadpotliwość nie ma związku z toksyczną ilością prohormonu we krwi. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-d-dla-dzieci-zrodla-dawkowanie-skutki-niedoboru.

Faktem jest, że niestety często nie udaje się ustalić nadmiernej potliwości u małych dzieci, natomiast jeżeli jest ona jedynym niepokojącym rodziców objawem i nie idzie w parze z innymi nieprawidłowościami (odzwierciedlającymi się np. w badaniach krwi), a dziecko przybiera na wadze oraz rozwija się prawidłowo, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. Proszę pamiętać, że niemowlęta nie mają w pełni wykształconego systemu termoregulacji, czyli przystosowania się organizmu do zmiany temperatur. W praktyce oznacza to nie tylko większą wrażliwość na wahania temperatur, ale także zwiększoną potliwość. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/niemowle-sie-poci.

Oczywiście należy także liczyć się z niefizjologiczną przyczyną zaburzeń termoregulacji, a są to choćby alergia czy nadczynność tarczycy. W przypadku tej ostatniej może Pani wykonać specjalistyczne badania krwi na oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy