Czy te witaminy zaszkodziły skórze?

Przez miesiąc stosowałem witaminę A E w oleju. Odpowiednio 100% i 150% RWS. Czasami brałem 2 kapsułki dziennie. Po miesiącu stosowania, zrobiła mi się tłusta cera. Najgorzej jest po przebudzeniu, rano na nosie i na czole jest po prostu tłuszcz, który trzeba zmyć. Świeci się skóra z tego przetłuszczania. Czy sobie zaszkodziłem stosowaniem tych witamin? Od 3 dni nie biorę, ale nadal mam tłustą cerę.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

witaminy A i E są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, zatem w przeciwieństwie do składników rozpuszczalnych w wodzie, można przedawkować ich spożycie. Taka sytuacja mogła nastąpić w pana przypadku, gdyż napisał Pan, że zażywał Pan witaminy przez miesiąc w ilościach przekraczających wskazany limit dzienny, tj. 100% i 150% RWS (czasami 2 kapsułki dziennie, tzn. 200% i 300%). Nadmiar witamin rozpuszczalnych w tłuszczach odkłada się w ciele człowieka, np. w tkance tłuszczowej i w wątrobie, a zbyt wysoki ich poziom może skończyć się zatruciem. Hiperwitaminoza witamin A i E może wyrażać się przez - między innymi - suchość skóry, łamliwość paznokci, pękanie warg, zmianę zabarwienia skóry, łamliwość paznokci, jadłowstręt, zapalenie spojówek, zaburzenia krzepnięcia, krwawienia z nosa. Natomiast do przedawkowania witaminy E dochodzi bardzo rzadko, ponieważ około 60% przyjętej dawki jest wydalane z kałem.

Przedstawiony przez Pana objaw w postaci tłustej cery nie jest typowym objawem przedawkowania witamin, jednak może być wczesną zapowiedzią poważniejszych kłopotów zdrowotnych. Dlatego wskazana będzie kilkudniowa przerwa w suplementacji preparatów z witaminami. Za kilka dni poziom zawartości poszczególnych witamin we krwi wróci do normy, jednak w przyszłości zaleca się ścisłe przestrzeganie dawkowania suplementów diety.

Proszę zapoznać się także z innymi podobnymi materiałami na naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/hiperwitaminoza-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/co-sie-dzieje-gdy-przedawkujesz-witaminy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.