Czy terapia pomoże mi w dojściu do równowagi po śmierci przyjaciela?

Mam 15 lat. Jakiś czas temu zginął mój przyjaciel, wciąż po nim płaczę, myślę o nim i o tym, że to przeze mnie, nawet śni mi się jego śmierć. Mam myśli samobójcze, jest mi ciężko wyjść z domu do szkoły, czy do sklepu. Nie chcę widywać się ze znajomymi, wszystko mnie przerasta i nawet jak już wyjdę z łóżka i pójdę do sklepu, to potrafię się popłakać stojąc w kolejce. Był okres samookaleczania, ale stwierdziłam, że to żadna metoda. Poprosiłam mamę o wizytę u psychiatry, pani pytała tylko o szkołę, a kiedy ja wspomniałam o przyjacielu, zmieniła temat znów na szkołę, więc całkowicie zamilkłam. Nie chcę mówić mamie o wszystkim, ponieważ i jej jest ciężko i tylko byłoby więcej kłopotów na jej barkach. Ale mi naprawdę nie chce się już męczyć z tym wszystkim. Nie wiem czy prosić o zmianę psychiatry? Boję się że nowy psychiatra skieruje mnie np. do szpitala psychiatrycznego.

Witam,
Napisałaś, że nie chcesz mamie zwierzyć się ze wszystkich swoich problemów, bo nie chcesz jej bardziej martwić. Otóż, skoro mama zabrała Cię do psychiatry, to znaczy, że swietnie zdaje sobie sprawę z tego, że coś niedobrego dzieie sie z jej córką. Dopóki nie powiesz mamie całej prawdy mama bedzie się denerwowała znacznie bardziej, bo cały czas wie, że coś sie dzieje, ale nie wie do końca co i z jakiego powodu.
Jeżeli uda Ci się odbyć szczerą rozmowę z mamą, to być może kolejnym krokiem bedzie wizyta u psychologa, a nie psychiatry.
Myślę, że przydałoby Ci się kilka spotkań psychoterapeutycznych omawiających to co się teraz z Toba dzieje, oraz metody jak sobie radzić w tak trudnych sytuacjach.
Co prawda, przeżywanie straty osoby bliskiej nie może być bezbolesne, ale musi to miec swój początek i koniec. Jeżeli od dłuższego czasu jesteś w podobnym stanie i nic sie nie poprawia, to wskazana jest wizyta u specjalisty.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk