Jak ją namówić na powrót do Polski?

     Witam, Nazywam się Paulina i mam 15 lat co nie znaczy, że nie można mnie brać na poważnie. A więc zacznę od początku. Kiedy miałam 5 lat moi rodzice się rozwiedli, potem Mama znalazła sobie jakiegoś faceta, ale zaczął ją bić, krzyczeć, czasami bił też mnie. Potem mama wróciła do taty, ale w gdy miałam 10 znowu się rozeszli i mama poznała Sławka - szybki ślub, dziecko to było dla mnie za szybko. 3 lata temu wyjechaliśmy do Niemiec. Na początku było OK, bo to do mnie nie docierało, ale teraz mam załamanie od czasu wakacji, bo byłam w Polsce - było idealnie, a teraz jest koszmarnie. Mam kłopoty w szkole, nie uczę się, brakuje mi przyjaciół - w Polsce miałam wszystkich. Jak mamie mówię o powrocie do Polski to mówi, żebym zapomniała, że jak będę miała 18 lat to mogę wrócić, ale nie teraz. Ja tak bardzo chcę tam jechać, ja nie daję już rady. Czasami całymi dniami beczę jak dziecko. A do tego mój ojczym (Sławek) się do mnie przystawia. Winię go za wszystko. To on rozbił związek mamy. Jak ją namówić na powrót? Jak z nią o tym pogadać? Jak zaczynam coś mówić o Polsce to mam łzy w oczach. I to na pewno nie jest okres dojrzewania. Proszę o szybką radę.

Witam,
Niestety nie istnieje przepis na nakłonienie ludzi do zrobienia czegoś, czego zrobić nie chcą.
Myślę, że Twój wyjazd do Polski zrobił na Tobie tak wielkie wrażenie, ponieważ był krótki, chwilowy, wakacyjny. To, że tamten okres wydaje Ci się idealny, nie oznacza, że życie w Polsce, by wyglądało tak, jak wakacje.
Nie istnieje żaden szczególny sposób na to, abyś po prostu mogła nakłonić swoją mamę do powrotu. Z tego co napisałaś, mama ułożyła sobie tam życie, a Ty, póki co, jesteś jego częścią.
Oczywiście powinnaś mówić mamie o swoich odczuciach, zwłaszcza jeżeli wydaje Ci się, że Twój ojczym zachowuje się w stosunku do Ciebie niewłaściwie, jednak zmusić mamy do powrotu raczej nie możesz.

Pozdrawiam,
Magdalena Boniuk