Czy to może być niedoczynność tarczycy i czy mam ją leczyć?

Witam! Od dłuższego już czasu czuję osłabienie, zmęczenie, bolą mnie mięśnie, mam zdiagnozowaną depresję, wypadają mi włosy, jestem bardzo senna (śpię po 14 godzin na dobę i to mi nie wystarcza), mam problemy z koncentracją, suchą skórę na łokciach, przybrałam również na wadze. Czy to może być niedoczynność tarczycy? Proszę o odpowiedź.

Witam,

wymagana jest diagnostyka endokrynologiczna, szczegółowe badania - które pozwolą wykluczyć chorobę tarczycy. Zalecałabym ukierunkowane leczenie psychiatryczne depresji - równolegle z psychoterapią.

Pozdrawiam serdecznie

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
na pewno konieczne będzie skonsultowanie tego z lekarzem endokrynologiem. Zaburzenia endokrynologiczne mogą istotnie wpływać na nastrój i stan psychiczny. Dlatego poza opieką medyczną, regulacją poziomu hormonów wskazana jest również ocena kondycji psychicznej przez psychologa/psychoterapeutę. Terapia daje możliwość pracy nad psychicznymi problemami i negatywnym myśleniem. Wspomaga powrót do równowagi psychicznej, dzięki zmianom błędnych przekonań oraz rozwiązywaniu trudności.
Pozdrawiam serdecznie
Monika Prus
www.renovo-lublin.pl

Witam,

Przede wszystkim należy zacząć od diagnostyki endokrynologicznej. Co istotne, często zaburzenia funkcjonowania hormonalnego często wpływają na zaburzenia nastroju np. na jego obniżenie jak to dzieje się w przypadku depresji. W przypadku wykrycia niedoczynności tarczycy, przy farmakoterapii może okazać się, że będzie to miało ogromne (pozytywne) znaczenie dla Pani ogólnego samopoczucia, leczenia stwierdzonej depresji. Koniecznie wizyty u endokrynologa oraz szczegółowa diagnostyka z wywiadem.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek