Czy to są tylko objawy przeziębienia?

22 dni temu robiła test na obecność hiv z żyły w szpitalu. Poznałam chłopaka, ale najpierw powiedziałam, że musisz zrobić test na hiv, a on powiedział, żebym też zrobiła go. Mój test wyszedł  negatywny.  Następnego dnia miałam wizytę u dentysty miałam dziurę w zębie. 11 dni później po dentyście rano obudziła się z chrypka w gardle i lekki suchy kaszel. Tylko trochę bolało gardło.  Nie miałam gorączki. Ledwo co mogłam mówić. 2 dni później poszła do lekarza rodzinnego i doktor zapisał inhalacje przez 3 dni,  następnego dnia i kolejnego dnia miałam bardzo dużo kataru. Teraz mam taką ,,małą flegme" w środku i nie mogę wypluć jej. Lekarz przepisał mi antybiotyk Zinnat. Nigdzie nie wychodziłam z domu, bo pracuję zdalnie. W nocy jak rano dostałam chrypkę to głowę wystawiłam na zewnątrz, bo wolałam psa do domu. Nie miałam mokrej głowy.  Raz w tygodniu jeżdżę do marketu na zakupy.  Nie uprawiałam jeszcze seksu.  Czy mogłam zarazić się hivem nie wiadomo gdzie?  Czy to jest przeziębienie? Powinnam zrobić znów test na hiv za 3 miesiące? Jestem panikarą.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

naszym zdaniem objawy, które Pani opisuje, a więc chrypka, kaszel, ból gardła i katar są symptomami infekcji, a nie zarażenia wirusem HIV.

Jeśli test na HIV dał Pani wynik negatywny, to może być Pani spokojna i nie ma sensu powtarzania go, zwłaszcza, jeśli w międzyczasie nie doszło do ryzykownych sytuacji. Najczęściej do zarażenia wirusem HIV dochodzi bowiem na skutek ryzykownych kontaktów seksualnych. Skoro jest Pani dziewicą, to ryzyko zarażenia się HIV jest naprawdę bardzo małe.

W obecnej sytuacji lepiej skupić się na leczeniu przeziębienia. Życzymy dużo zdrowia!

Inne pytania o ryzyko zarażenia wirusem HIV umieszczamy pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-zakazenia-hiv-w-wyniku-tego-zblizenia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-bylo-zakazenie-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-majac-taki-kontakt-seksualny-mozna-sie-zarazic-tylko-jednym-wirusem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.