Czy urosną mi piersi, jeśli będę się prawidłowo odżywiać?

Witam, od ok. roku choruję na anoreksję, od roku nie mam również miesiączki. Na szczęście ok. 2 miesiące temu się opamiętałam i chcę przytyć (aktualnie mam ok. 43 kg i 155 cm wzrostu, a zanim postanowiłam przytyć - 35 kg i 155 cm wzrostu). Od ok. dwóch tygodni mam przejrzystą lub białą wydzielinę na bieliźnie (taką jak na rok przed pierwszym okresem). Czy to znaczy, że niedługo dostanę okres? Ostatnio często boli mnie brzuch, mam zmienne nastroje, wyskakują mi pryszcze, aha, zapomniałam - mam 14 lat.

I jeszcze jedno pytanie: jeśli przez anoreksję przestałam rosnąć (czyt. przez ten rok nic nie urosłam), a kiedy zaczęłam więcej jeść (teraz), urosłam ok. 1,5 cm, to znaczy, że dalej będę już normalnie rosnąć? i czy urosną mi piersi, bo przez anoreksję jestem zupełnie płaska? (tzn. teraz mi troszkę urosły). Proszę o odpowiedź! Pozdrawiam serdecznie;-)

Witam serdecznie,

większość ze skutków anoreksji jest odwracalna. Zależy to przede wszystkim od krótkiego czasu trwania choroby i wczesnego rozpoczęcia leczenia.
Wyniki badań nad wzrostem u dziewcząt chorych na anoreksję różnią się pod względem uzyskanych wyników. Część badaczy jest zdania, że po wyrównaniu masy ciała, co prawda dochodzi do dalszego wzrastania, ale nie osiąga się maksymalnego wzrostu (jaki byłby możliwy dzięki predyspozycji genetycznej).
Inni badacze uważają, że jeśli choroba trwała krócej niż 2,5 roku, to możliwe jest odzyskanie zdolności do pełnego wzrostu.
Ważną rolę pełni zróżnicowana dieta, bogata w wapń oraz ewentualne stosowanie suplementów wapnia. Leczenie anoreksji polega nie tylko na odpowiednim odżywianiu. Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Jeśli zaburzenie dotyczy osób poniżej 18 roku życia, zaleca się psychoterapię rodzinną.
Odpowiedzi na pozostałe pytania udzieliłam Ci wcześniej.

Z pozdrowieniami