Czy po ustąpieniu objawów anoreksji jeszcze urosnę?

Dzień dobry! Mam 16 lat, 169 cm wzrostu, waga 50 kg. Od września zeszłego roku zaczęłam się odchudzać, z czasem przerodziło się to w obsesję, skrupulatne liczenie kalorii, zrezygnowanie ze słodyczy, tłustych dań itd. Poprzednia moja waga to 60 kg. Teraz mam niedowagę, anoreksję i wyglądam fatalnie, chciałam tylko trochę schudnąć, a zrobiłam z siebie kościotrupa. Dodatkowo zanikła mi miesiączka, włosy stały się rzadkie i cienkie, a zawsze miałam takie ładne, wszyscy mi to mówili, i mój wzrost się zahamował, na którym mi bardzo zależy, zawsze chciałam być wysoka. Wszyscy mi mówią, co ja z siebie zrobiłam. Mam silną wolę i wyjdę z anoreksji, i wrócę do poprzedniej wagi. Chciałam zapytać, czy jak stopniowo będę wracała do poprzdniej wagi, to czy wszystkie te skutki uboczne anoreksji, by się odwróciły? Szczególnie chodzi mi o wzrost. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Witam!

Większość ze skutków anoreksji jest odwracalna. Zależy to przede wszystkim od krótkiego czasu trwania choroby i wczesnego rozpoczęcia leczenia. Wyniki badań nad wzrostem u dziecząt chorych na anoreksję różnią się pod wzgledem uzyskanych wyników. Część badaczy jest zdania, że po wyrównaniu masy ciała co prawda dochodzi do dalszego wzrastania, ale nie osiąga się maksymalnego wzrostu (jaki byłby możliwy dzięki predyspozycji genetycznej). Inni badacze uważają, że jeśli choroba trwała krócej niz 2,5 roku, to możliwe jest odzyskanie zdolności do pełnego wzrostu. Ważną rolę pełni zróżnicowana dieta, bogata w wapń oraz ewentualne stosowanie suplementów wapnia. Leczenie anoreksji polega nie tylko na odpowiednim odżywianiu. Podstawową metodą leczenia anoreksji jest psychoterapia. Jeśli zaburzenie dotyczy osób poniżej 18 roku życia, zaleca się psychoterapię rodzinną.

Serdecznie pozdrawiam