Witam. Proszę jak najszybciej zwrócić się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty.
Stan poważny, proszę zadbać o siebie.
Zalecam konsultację psychiatryczną oraz włączenie psychoterapii do leczenia podstawowego.
Dzień dobry. Z opisywanych przez Panią objawów wynika, że może być Pani w depresji. Trudno w tym momencie określić jakie są jej przyczyny i czy wiąże się to z Pani związkiem. Zalecam Pani konsultację z psychologiem lub psychiatra w celu ustalenie przyczyn Pani problemów. lekarz psychiatra być może zaleci leki które będą wsparte psychoterapią - musi o tym jednak zdecydować specjalista. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Proszę zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego (na NFZ) i umówić się z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą.
Dzień dobry!
Mogą być to objawy depresji, nerwicy, stanów lękowych, stresu traumatycznego itp. - także na skutek relacji, w której pojawia się przemoc psychiczna. Proszę zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam!
Witam,
generalnie można mówić o pewnym podobieństwie w toksycznych związkach i osobach określanych popularnie jako emocjonalne wampiry. Wygląda na to, że rzeczywiście jest Pani w ciężkim stanie, radziłabym w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą - lekarzem psychiatrą lub psychologiem, to co Pani opisuje mogłoby być nawet depresją. Po wstępnej konsultacji będzie zapewne można określić przyczyny Pani stanu oraz sposoby jego rozwiązania, zapewne dobrym wyjściem byłaby psychoterapia, być może warto byłoby pomyśleć także o terapii par. Jednak w pierwszej kolejności zachęcałabym przede wszystkim zajęcie się sobą i konsultację ze specjalistą. Pozdrawiam.
Toksyczny związek powoduje, ze poświęcamy większość energii na unikanie trudności, bierzemy odpowiedzialność za działanie innych i staramy się zapobiec ich konsekwencjom (np mężczyzna pije, przepija wypłatę, a kobieta stara się utrzymać dom, więc idzie do pracy, obrabia dom, przynosi pijanego męża do domu, sprząta po libacjach i imprezach alkoholowych itp). Nic dziwnego, ze brakuje potem energii do życia czy dla dzieci i siebie. Objawy somatyczne, które Pani opisuje świadczyć by mogły o nerwicy, dlatego zachęcam do spotkania z psychologiem, diagnostyki i podjęcia psychoterapii. Pozwoli ona nauczyć się stawiać granice, dbać o siebie, poprawić poczucie wartości i pewności siebie itp, a to z kolei wpłynie nie tylko na Pani relacje ,ale ogólnie na poczucie satysfakcji i szczęścia w życiu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Do kogo udać się z podejrzeniem depresji? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Nerwowość matki cierpiącej na depresję – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zmiana nastroju, zmęczenie i smutek – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Nagła zmiana nastroju - czy to może być depresja? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Myśli samobójcze, huśtawka nastrojów i depresja u dziewczyny – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Przypuszczam, że mam psychozę maniakalno-depresyjną. Co mam robić? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Niepokój, brak organizacji a depresja – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Czy można samemu wyleczyć nerwicę lub depresję? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak przestać być wampirem energetycznym? – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Czy da się wyjść z depresji bez pomocy psychologa? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak