Czym może być spowodowane takie obniżenie?

Witam, W dniu wczorajszym odebrałam wyniki morfologii krwi. Wszystko wyszło w normalnie oprócz witaminy D która jest na poziomie 21 ng/ml. Witaminę D suplementuje już od roku ponieważ w tamtym roku wyszedł mi duży niedobór, miałam 9,3 ng/ml. Więc witamina D idzie aktualnie w górę i nie mam czym się martwić. Natomiast zmartwil mnie poziom MPV, czyli średnia objętość płytek krwi. W tamtym roku miałam ją na poziomie 9,7 a wczoraj na wynikach pojawiła się na poziomie 6,4. Czym może być spowodowane takie obniżenie? Wiem, że 6,4 nie jest tak mało względem tego ze od 7 jest norma, natomiast względem ubiegłorocznych badań różnica wynosi 3,3. Trochę się martwię a do swojego lekarza na wizytę jestem umówiona na środę dopiero.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czym jest spowodowany spadek parametru zwanego MPV – żeby to ocenić należałoby zapoznać się z resztą wyników badań krwi.

Małopłytkowość może być spowodowana znacznym niedoborem witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, ale również wskutek intensywnej lub powtarzającej się antybiotykoterapii oraz niektórych leków, w tym sterydów. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/mpv-morfologia-czym-jest-spadek-mpv-wzrost-mpv-ciaza.

Spadek MPV może być także podyktowany tak prozaicznymi, w znaczeniu częstymi, incydentami, jak infekcje bakteryjne czy inne stany zapalne organizmu. Więcej o przyczynie, w Pani przypadku, można byłoby powiedzieć, odnosząc się do Pani stanu zdrowia z okresu od ostatniego badania morfologicznego krwi.

Sądzę, że powinna Pani skonsultować wyniki swoich badań z internistą, niemniej w przypadku takiego poziomu MPV przy ogólnym zadowalającym stanie zdrowia nie ma powodu, by podejrzewać takie choroby białaczka, infekcje HIV/HCV czy zwłóknienie szpiku.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/morfologia-krwi-interpretacja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.