Depresja z zaburzeniami lękowymi

Od 4 lat mam depresję z lękiem. Bywają okresy bez leków, ale po około pół roku wraca. Regularnie odwiedzam psychologa. Moje pytania: czy kiedykolwiek jest szansa że nie będę brać leków i 'wyzdrowieje'? Czy to znaczy że terapia jest zła? Oraz proszę powiedzieć dlaczego występuje u mnie budzenie w nocy np 2,3 i brak snu do rana? Interesuje mnie dlaczego organizm tak reaguje.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Przy skutecznej pracy psychoterapeuty w połączeniu z lekami jest duża szansa na zmianę. Choć 100% gwarancji nikt nie da ponieważ psychika ludzka nie ma żadnego wzorca a czasem istnieją blokady z których nawet chory nie zdaje sobie sprawy.
Tak czy inaczej psychoterapia pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.
Pozdrawiam.

0

Witam,

warto walczyć z depresją, gdyż terapia przynosi efekty, czasami po prostu wymaga to czasu. Nic nie pisze Pani na temat, jak długo trwa terapia, ale domyślam się, że pomaga ona Pani przetrwać gorsze momenty. Zachęcam Panią do podzielenia się z psychologiem, z którym Pani pracuje, swoimi wątpliwościami co do terapii, jej skuteczności. Nie ma sensu ukrywać swoich refleksji przed terapeutą, a końcu ten czas jest dla Pani i ma Pani pełne prawo wykorzystać go w sposób jaki będzie Pani służył.
Jeśli chodzi o sen, może Pani spróbować przywrócić właściwy rytm snu, co może zająć 6-12 tygodni. Przede wszystkim powinna Pani zadbać o to, by chodzić spać regularnie, a także wstawać o stałej porze, zawsze o tej samej (tak samo w dni robocze i weekendy) – bez względu na to, jak nad ranem będzie się Pani dobrze spało. Może Pani zaplanować drzemki w ciągu dnia (pomoże to nadrobić nie przespane godziny w porach wyznaczonych na sen), powinno się unikać zasypiania przy włączonym telewizorze, radio, tablecie, przeglądania telefonu (wbrew pozorom może to przeszkadzać w porządnym śnie). Jeśli pomieszczenie w którym Pani śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy ulicy, przejeżdżających pociągów, czy inne drażniące Panią dźwięki) warto rozważyć użycie stopperów do uszu.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nawrót depresji i zaburzeń lękowych

Ma nime Sandra 24 lata ma mam nawrut deoresi lękowej czy nerwicy lękowej przy pierwsze chorobie mamiałam takie zdarzenie pisałam coś pisała na tablecie i tak się uspokiłam i tak że piczułam się jak bym zdrowa na drugi dzień sobie przypomniałm sibie o tym i poczułam że tak poczułam czułam przersziłam się tak poczułam się tak jak bym był dwie Sandry i tak mi to udkwuł że teras banicznue się boje zaczynsm się ŝmiać to zaczynsm się tak czuć kiedy zaczynam się śmiać i albo jak czuje zaczynam szbko
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Myślę, że dobrym o ile nie najlepszym pomysłem w Pani sytuacji byłaby wizyta u psychologa i porozmawianie o Pani aktualnych trudnościach.

Sugerowałabym przemyśleć skorzystanie z profesjonalnej pomocy psychologicznej i przestrzeni, w której mogłaby Pani przyjrzeć się temu, co aktualnie Pani doskwiera. Warto przede wszystkim porozmawiać ze specjalistą.

Pozdrawiam!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

0

Zarówno w przypadku depresji jak i zaburzeń lekowych- warto zgłosić się do specjalisty: lekarza psychiatry i psychologa, psychoterapeuty. Pomogą zrozumieć przyczyny objawów oraz poradzić sobie z nimi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Podobna decyzja będzie bardziej zależała od Pani stanu i funkcjonowania, a także profilu zawodowego, jaki Pani wybierze. Warto jednak wziąć to pod uwagę i nie wybierać obszarów, w których kluczowa jest dyspozycyjność, energiczność czy umiejętność szybkiego działania.

0

Zarówno depresja jak i lęki są to zaburzenia nad którymi można zapanować, np. stosując psychoterapię i farmakoterapię. Dlatego jest prawdopodobne, że za jakiś czas będzie się Pani czuła lepiej w tym obszarze. To czy będzie mogła Pani pracować w zawodzie dziennikarza, będzie w dużej mierze zależało od Pani stanu i samopoczucia. I na podstawie tego sama Pani będzie wiedziała, czy nadaje się do tej pracy.
Depresja i zaburzenia lękowe zdarzają się u przedstawicieli wszystkich zawodów i grup społecznych i nie muszą oznaczać rezygnacji ze swoich marzeń i pasji.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty