Dezintegracja pozytywna

Dlaczego jest niepropagowana teoria, dzięki której odzyskałem równowagę psychiczną? Gdzie jest nasz Kaziu Dąbrowski, promotor tej pięknej teorii? Dlaczego nie wprowadzacie tego do terapii psychoterapeutycznnej? Ubolewam nad wszyskimi cierpiącymi - psychoneurotykami.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam,

to cenne spostrzeżenie. Zwrócimy uwagę, aby przybliżyć czytelnikom tę teorię na naszej stronie. Forma terapii zależy od osoby, która ją prowadzi, ale także od problemu, z którym zgłosił się pacjent. Jeśli taka osoba cierpi na rodzaj fobii, który bardzo utrudnia jej normalne funkcjonowanie, koncentrujemy się na tym problemie, by jak najszybciej jej pomóc. np. poprzez techniki poznawczo-behawioralne, skąd się taka fobia wzięła itd. Myślę, że dezintegracja pozytywna wymaga od terapeuty dojrzałości i doświadczenia samemu jednego z wyższych poziomów rozwoju wg. Dąbrowskiego. Jak dla mnie jest to teoria, na której można bazować, ale sama w sobie nie wyleczy pacjenta z ciężkiej traumy. Nie wszyscy psychoterapeuci bazują na tej teorii, choć z pewnością warta jest tego, aby ją propagować! Mi osobiście jest bardzo bliska i cieszę się, że podzielił się Pan z nami swoimi spostrzeżeniami.

Łączę pozdrowienia!