Dieta dla nastolatki z niedowagą

Hej, mam 15 lat, 157cm i waże około 45kg. Wyglądam chudo, bardzo chciałabym przytyć ale nie wiem jak. Gry wstaje kolo 9 rano to jem drozdowke z herbata potem jajecznice obiad i wieczorem na kolacje cos malego. Pomocy, może jakies tabletki .. albo jakis witamin brakuje...
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim stosowana aktualnie dieta zawiera zbyt małą podaż energii. Powinna ona dostarczać w granicach 2000-2500kcal (w zależności od aktywności fizycznej).
Śniadanie jest bardzo ważnym posiłkiem, który wpływa na metabolizm i zapewnia energię na dalszą część dnia, dlatego powinno być ono bardziej wartościowe- drożdżówka może występować sporadycznie w formie podwieczorku. Na śniadanie natomiast należałoby zjeść kanapki z twarogiem, chudą szynką, serem żółtym, lub płatki owsiane/muessli/żytnie na mleku lub jogurcie,z owocami.
Aby dostarczyć odpowiednią podaż energii, warto rozłożyć liczbę posiłków na 5 - w ten sposób uniknie się odczucia nadmiernej sytości.
Warto pomiędzy posiłkami podjadać zdrowe przekąski - migdały, orzechy, pestki dyni i nasiona słonecznika, płatki kukurydziane.