Dieta dla osób z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Witam serdecznie! Mam 18 lat i w tym tygodniu zdiagnozowano u mnie wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Leczenie trwa, zażywam lek o nazwie Asamax. O chorobie jestem poinformowana dokładnie, jednak pojawiają się pewne braki w diecie. Otrzymałam kartkę z produktami, które mogę spożywać. Mimo to mam problem z ustalaniem pełnowartościowych posiłków (prawie w ogóle nie ma tam owoców i warzyw). Zależałoby mi na konkretnym menu na jakiś czas (tydzień, miesiąc). Czy istnieje możliwość skomponowania takowego? Teraz spożywam mięso. Wcześniej prowadziłam bogatą dietę wegetariańską. Dieta nie obejmowała mięsa, owoców morza, ryb. Była bogata w warzywa, owoce i nabiał. Czy mimo mojej choroby będzie możliwy powrót do moich nawyków żywieniowych? Jeśli tak, to jak do tego podejść? Nasuwa mi się również inne pytanie. Raczej wymagające konsultacji z lekarzem. Czy ta choroba zakłóca działanie pigułek antykoncepcyjnych? Podkreślam, że biegunki ustały, stan jest unormowany. I co z aktywnością fizyczną? Czy bezpiecznie mogę uprawiać sport? Byłabym wdzięczna za odpowiedź. Chciałbym prowadzić normalne życie, jestem młoda, niestety moje schorzenie sprowadza nad moją głowę burzowe chmury.

Witam!

Jeśli chodzi o jadłospis niezbędne jest dostarczenie większej ilości informacji na temat Twoje stanu zdrowia, stylu życia i dotychczasowej diety. Proponuję wizytę w poradni dietetycznej, gdzie po dokładnym wywiadzie żywieniowych połączonym z edukacją i wyjaśnianiem błędów jakie popełniasz, będzie można ułożyć dla Ciebie prostą, a jednocześnie smaczną i zdrową dietę, którą będziesz mogła stosować przez cały czas, bez ryzyka niedoborów pokarmowych.
Co do pigułek antykoncepcyjnych należy zwrócić się do lekarza – tak jak napisałaś.
Aktywność fizyczna jest korzystna dla każdego. Ważne, aby nie przeciążać organizmu i nie ćwiczyć ponad siły. Nie należy wykonywać ćwiczeń nadmiernie przeciążających mięśnie brzucha.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna