Zapytaj lekarza

7 4 2 , 6 2 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta Dukana: co jeść w pierwszej fazie odchudzania?

Ważę 70 kg, mam 25 lat i 176 cm wzrostu. Chciałabym zejść do 65 kg z dietą Dukana. Datego zwracam się z prośbą, jakie dokładnie produkty mogłabym spożywać w I etapie diety? Nie choruję na choroby przewlekłe, w rodzinie nie ma przypadków z otyłością, czy nadwagą. Wcześniej nie próbowałam się odchudzać. Mam problem z podjadaniem, lubię wszystko prócz kapusty, pomidorów, jogurtów naturalnych i białych serów.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witam,

Dieta doktora Dukana jest obecnie  bardzo modną dietą, co nie znaczy, że jest wskazana dla każdego. Metoda ta opiera się na produktach białkowych. W pierwszej fazie, o którą Pani pyta można jeść wyłącznie:
·        ryby
·        owoce morza
·        drób bez skóry
·        wędliny – najlepiej chude
·        odtłuszczony nabiał
·        jaja
·        chude mięso tj. cielęcinę, koninę, chude części wołowiny oraz podroby (ozór, serca, itd.)
·        poza tym należy pić wodę i herbaty ziołowe.

Jadłospis złożony z powyższych produktów jest monotonny (szczególnie, że Pani nie lubi jogurtów i białych serów), a tym samym trudny do stosowania przez dłuższy czas. Jeśli po kilku tygodniach stosowania tej diety, powróci Pani do tradycyjnego modelu żywienia, z pewnością powrócą również zgubione kilogramy.

Z kolei długotrwałe spożywanie takiej ilości białka nie jest zdrowe. Zapotrzebowanie dorosłego człowieka o umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi 0,8-1 g na kilogram masy ciała. Przekraczanie tej normy obciąża nerki i wątrobę, a spożywanie takiej ilości produktów mięsnych wywołuje zaparcia i zakwasza organizm.

Polecałabym bardziej urozmaicone i zdrowe metody odchudzania takie jak diety niskokaloryczne komponowane w oparciu o piramidę zdrowego żywienia. Przykłady takich jadłospisów znajdzie Pani na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Można również skorzystać z usług dietetyka, który skomponuje dietę specjalnie do Pani potrzeb i preferencji.

Pozdrawiam

Dietetyk w Poradni Dietetycznej Smaki Życia.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy