Czy przy nadczynności tarczycy można stosować dietę Dukana?

Witam, mam 18 lat 4 lata temu zdiagnozowano u mnie nadczynność tarczycy. W tamtym tygodniu zaczęłam stosować dietę dukana a teraz zastanawiam się czy to dobry pomysł biorąc pod uwagę moją tarczyce. Mam 155cm wzrostu i ważę 61kg (w tym tygodniu schudłam już 3kg). Czy są jakieś przeciw wskazania przy nadczynności. Proszę o szybką odp bo nie chcę przerywać tej diety ale nie daje mi to spokoju. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Dietę Dukana trudno w ogóle uznać za zdrową. Nie polecam jej zatem ani Tobie, ani nikomu innemu. Co prawda, przy nadczynności tarczycy należy spożywać nieco więcej białka, ale nie prawie samo białko.

Ofiarą diety Dukana mogą stać się Twoje nerki, których zadaniem jest usuwanie produktów rozkładu aminokwasów. Przeciążona może zostać również Twoja wątroba, a mózgowi może brakować niezbędnej dla niego glukozy (czego skutkiem jest m.in. osłabienie i rozdrażnienie).

Poza tym dieta Dukana nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ze względu na eliminację wielu grup produktów. Prowadzi też często do podwyższenia cholesterolu, gdyż znajduje się go sporo w jajach i mięsie. Dieta białkowa może prowadzić także do zaparć ponieważ podaż błonnika zostaje w niej ograniczona (jego źródłem jest pieczywo, płatki zbożowe, owoce).

Podsumowując - odradzam dietę Dukana, proponuję racjonalny sposób odżywiania.
Pozdrawiam.