Dieta i ćwiczenia na wyrzeźbienia ciała

Mam 18 lat, 165 wzrostu i ważę 45,7 kg - nadal mam brzuch nie wiem z czego to wynika. Ogólnie chciałabym wyrzeźbić ciało. Nie wiem jaką dietę powinnam stosować i jak wysoko kaloryczną oraz jakie ćwiczenia wykonywać w domu i ile razy w tygodniu.

Witam,

Należałoby zacząć od tego, że nie ma cudownego sposobu na pozbycie się tkanki tłuszczowej z upatrzonego rejonu ciała w sposób wybiórczy :)
Niestety, chudnięcie/zmiana proporcji tkanki tłuszczowej do mięśniowej jest procesem, który możemy w pewnym stopniu przyspieszyć i właściwie ukierunkować, natomiast na pewno nie da się zaprogramować organizmu, żeby 'najpierw pozbywał się tłuszczu z określonej partii". Zazwyczaj jest tak, że tkankę tłuszczową gubimy w miarę równomiernie, tzn. z całej powierzchni ciała, a partie newralgiczne, te na których wyrzeźbieniu najbardziej nam zależy, opierają się naszym zabiegom w tym kierunku najmocniej ;)
Dlaczego tak jest? Przyjmując, że stosujemy dobrze dopasowana do nas dietę o ujemnym bilansie kalorycznym i jesteśmy aktywni ruchowo w odpowiednim do naszego celu zakresie, proces utraty tkanki tłuszczowej powinien zostać uruchomiony i postępować w pewnym rytmie. Ten "rytm" chudnięcia (i pozbywanie się tkanki tł.z określonych rejonów) zależy już od wielu czynników, w tym uwarunkowań genetycznych i typu budowy ciała, jaki reprezentujemy. Inaczej będzie chudła osoba, która ma tendencję do zatrzymywania tłuszczu w rejonach brzucha, a inaczej taka, u której rozkłada się on równomiernie, inaczej kobieta o typie budowy "gruszki", itp. Wiążą się z tym kwestie hormonalne, a co za tym idzie tempo metabolizmu, który można stosując się do zaleceń dietetycznych przyspieszyć.
Reasumując: Żeby stwierdzić w Pani konkretnym przypadku, dlaczego tkanka tł. z brzucha schodzi opornie, należałoby przede wszystkim określić Pani typ budowy, tempo metabolizmu, przyjrzeć się jadłospisowi i Pani aktywności fizycznej. To na początek.
W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu
Aleksandra Rytwińska

Witam,
według informacji podanych powyżej Pani waga jest zdecydowanie za niska. Wnioskuję, że stosowała Pani diety, które w zbyt szybki sposób zredukowały tkankę tłuszczową, a to doprowadziło do zbyt obwisłej skóry na brzuchu. Drugim powodem zbyt dużego brzucha może być to, że ma Pani za niską wartość kaloryczną zjadanych produktów w ciągu dnia i organizm odkłada wszystko w brzuchu. Propnuję zastanowić się nad sposobem odżywiania, czy jest on właściwy i raczej ćwiczeniami redukować tkankę tłuszczową, a nie głodzić się.
Pozdrawiam
Justyna Antoszczyszyn

Witam, jedyną dietą, która powinna Pani zacząć stosować to taka, która sprawi, że Pani masa ciała zbliży się do prawidłowej, ale...w tej chwili ma Pani niedoborową masę ciała. Jeśli, jak Pani twierdzi, problemem jest tkanka tłuszczowa w okolicach brzucha (w co trudno uwierzyć bez badania) zalecałabym raczej ćwiczenia ukierunkowane na te partię ciała. Dodatkowo zalecam analizę sposobu żywienia i badanie składu ciała w gabinecie. Zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl. Serdecznie pozdrawiam.

Witam,

z danych, które Pani podała jestem w stanie obliczyć wskaźnik BMI, który wynosi 16,9. Mieści się on w przedziale znacznej niedowagi, a więc prawdopodobnie posiłki, które Pani spożywa nie są wystarczająco kaloryczne w stosunku do aktywności wykonywanej każdego dnia. Bez bezpośredniej rozmowy ciężko wywnioskować przyczynę. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z dietetykiem, który na podstawie wywiadu żywieniowego opracuje dla Pani odpowiedni program, tak aby posiłki, które Pani spożywa zaspokajały zapotrzebowanie na kalorie i zawierały produkty spożywcze przez Panią lubiane. Jeśli należy Pani do osób, lubiących środowisko wodne i chcących wysmuklić swoje ciało, polecam basen - nawet 2,3 razy w tygodniu, jednakże przy tak niskiej wadze zalecam kontakt z dietetykiem w celu ustalenia jadłospisu przy wykonywanej aktywności. Odnośnie brzucha - czasem nie mamy wpływu na dystrybucję naszej tkanki tłuszczowej. Jeśli tzw. "brzuszek" stanowi dla Pani dyskomfort, zalecam ćwiczenia skupiające się na tej partii ciała. Tutaj z kolei pomoże konsultacja z fizjoterapeutą, który pokaże i nauczy Panią w poprawny sposób wykonywać ćwiczenia. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!