Dieta przy podwyższonym cholesterolu

Witam mam podwyzszony cholesterol jak powinna wygladac moja dieta? Chodzi mi o procentowe zapotrzebowanie na skladniki odzywcze ile mam jesc procent tluszczów bialka i weglowodanow? Czy przez zmniejszenie tluszczu mam zwiekszyc ilosc weglowodanow i bialka? Bo mam rowniez niedowage

Zalecalibyśmy taki rozkład: 45% węglowodanów, 25% białka i 30% tłuszczów, przy czym skupiamy się na tłuszczach nienasyconych, ograniczając spożycie nasyconych. Należy z diety wyeliminować węglowodany proste (cukier, słodycze, napoje słodzone itd). Zalecamy spożywanie większej ilości warzyw i ryb, dobrego źródła kwasów omega-3. Zwiększona podaż błonnika pokarmowego (produkty zbożowe z pełnego przemiału, surowe warzywa i owoce, siemię lniane) również będzie obniżało poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo eliminujemy tłuste mięsa, produkty bogatego w cholesterol. Jeżeli miałaby Pani problem z połączeniem zaleceń zarówno na zwiększenie masy ciała i obniżenie cholesterolu zachęcamy do wizyty u dietetyka, który na podstawie wywiadu oraz wyników badań przygotuje odpowiednią terapię żywieniową. '

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444