Dlaczego ciągle myślę o śmierci?

Poproszę o interpretację moich myśli. Dlaczego ciągle kiedy mam fatalny humor myślę o śmierci? wyobrażam sobie, że mieszam wódkę z garścią tabletek przeciwbólowych, albo, że podcinam sobie żyły, że wpadam pod samochód itd. W życiu realnym raczej bym tego nie zrobił, ale te myśli dają mi czas żeby się nad tym zastanowić, bo raczej nikt normalny nie wyobraża sobie czegoś takiego. W życiu każdego jest smutek i radość, tak jak w moim przypadku, czuję się normalny, wydaję mi się że za dużo myślę.

Mgr Adam Horak Psycholog

Raczej nie o interpretację tu chodzi, ale bardziej o konsultację lekarską. Obniżony nastrój sprzyja czarnowidztwu, ale w Pana przypadku są to już poważne myśli samobójcze, a to wymagałoby farmakoterapii (leków). Fantazjowanie o gwałtownej i tragicznej śmierci może być formą samoukarania się, jako wyraz głębokiej niezgody na siebie. Kiedyś, bardzo dawno prawdopodobnie doznał Pan głębokiej traumy od kogoś znaczącego i teraz próbuje Pan brać urojoną winę na siebie. Tak, w życiu każdego z nas jest smutek i radość, ale dobrze by było umieć dostrzegać też coś pośredniego, o co bez psychoterapii może być Panu trudno. Zdolność do rozróżniania niebezpiecznych fantazji od tendencji do ich realizacji świadczy, że jest Pan krytyczny, co wykluczałoby chorobę psychiczną.

Myśli samobójcze są zawsze czymś, co powinno niepokoić, bo świadczą o tym, że w danej sytuacji czuje się Pan bezradny, a smutek jest przytłaczający. Jedna możliwość to to, że być może nie zauważa Pan, jak bardzo oddziałują na Pana pewne sytuacje i że są one takim problemem. Być może powodują tyle emocji, że w pierwszej kolejności nasuwają się myśli samobójcze, a nie możliwości rozwiązania problemu. Tutaj można byłoby popracować właśnie nad umiejętnością rozwiązywania problemów i większą wiarą w siebie. Druga możliwość to efekt tych "samobójstw" w wyobraźni na innych - czy mają one służyć uzyskaniu współczucia i uwagi ze strony bliskich? Jeśli tak, to można byłoby się przyjrzeć Pana relacjom z innymi, umiejętnością rozwiązywania konfliktów, asertywności, proszenia o pomoc i wsparcie.