Dlaczego ciągle myślę o śmierci?

Poproszę o interpretację moich myśli. Dlaczego ciągle kiedy mam fatalny humor myślę o śmierci? wyobrażam sobie, że mieszam wódkę z garścią tabletek przeciwbólowych, albo, że podcinam sobie żyły, że wpadam pod samochód itd. W życiu realnym raczej bym tego nie zrobił, ale te myśli dają mi czas żeby się nad tym zastanowić, bo raczej nikt normalny nie wyobraża sobie czegoś takiego. W życiu każdego jest smutek i radość, tak jak w moim przypadku, czuję się normalny, wydaję mi się że za dużo myślę.
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Zaburzenia lękowe

Mgr Adam Horak Psycholog
52 poziom zaufania

Raczej nie o interpretację tu chodzi, ale bardziej o konsultację lekarską. Obniżony nastrój sprzyja czarnowidztwu, ale w Pana przypadku są to już poważne myśli samobójcze, a to wymagałoby farmakoterapii (leków). Fantazjowanie o gwałtownej i tragicznej śmierci może być formą samoukarania się, jako wyraz głębokiej niezgody na siebie. Kiedyś, bardzo dawno prawdopodobnie doznał Pan głębokiej traumy od kogoś znaczącego i teraz próbuje Pan brać urojoną winę na siebie. Tak, w życiu każdego z nas jest smutek i radość, ale dobrze by było umieć dostrzegać też coś pośredniego, o co bez psychoterapii może być Panu trudno. Zdolność do rozróżniania niebezpiecznych fantazji od tendencji do ich realizacji świadczy, że jest Pan krytyczny, co wykluczałoby chorobę psychiczną.

0

Myśli samobójcze są zawsze czymś, co powinno niepokoić, bo świadczą o tym, że w danej sytuacji czuje się Pan bezradny, a smutek jest przytłaczający. Jedna możliwość to to, że być może nie zauważa Pan, jak bardzo oddziałują na Pana pewne sytuacje i że są one takim problemem. Być może powodują tyle emocji, że w pierwszej kolejności nasuwają się myśli samobójcze, a nie możliwości rozwiązania problemu. Tutaj można byłoby popracować właśnie nad umiejętnością rozwiązywania problemów i większą wiarą w siebie. Druga możliwość to efekt tych "samobójstw" w wyobraźni na innych - czy mają one służyć uzyskaniu współczucia i uwagi ze strony bliskich? Jeśli tak, to można byłoby się przyjrzeć Pana relacjom z innymi, umiejętnością rozwiązywania konfliktów, asertywności, proszenia o pomoc i wsparcie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty