Dlaczego mam mdłości po zjedzeniu mięsa?

Witam serdecznie Mam pytanie od jakiegoś czasu po zjedzeniu mięsa, wędliny, produktów z mięsem mam mdłości i wymiotuje. To samo dzieje się przy żółty serze, czekoladzie oraz przy napojach gazowanych. Jak zjem warzywa, jajka, biały ser jest wszystko dobrze? Co może być tego przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyny nudności po zjedzeniu niektórych pokarmów są bardzo zróżnicowane. Mogą mieć podłoże psychogenne lub być związane np. z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak nadwrażliwość pokarmowa, zespół jelita drażliwego czy choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który rozpocznie diagnostykę od zebrania szczegółowego wywiadu. Do postawienia właściwej diagnozy niezbędna może okazać się wizyta u gastroenterologa oraz wykonanie dodatkowych badań endoskopowych i laboratoryjnych.

Za tego typu dolegliwości niejednokrotnie odpowiada alergia pokarmowa, wówczas należy zastosować dietę eliminacyjną wykluczającą składniki, które przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnych dolegliwości. Więcej na temat alergii pokarmowej dowie się Pani z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa

Warto również przeczytać, jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają specjaliści abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wymioty-po-spozyciu-bialego-miesa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunka-i-mdlosci-po-zjedzeniu-miesa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.