Dlaczego mam tak mocny sen?

Witam, mam dziwny problem który dla mnie i mojej rodziny jest bardzo uciążliwy a mianowicie mam bardzo twardy sen, zwykle zasypiam około godziny 1/2 bo jestem tak przezwyczajona ale rano nie a siły aby mnie obudzić, nastawiam 10 budzików które dzwonią głośno nad moją głową przez godzinę ale i tak nic nie słyszę przez sen i dalej śpię, moje dzieci wstają i mnie próbują budzić ale ja nawet nie pamiętam aby mnie budzili. Mam taki problem od zawsze, jak byłam młoda i miałam wstać do szkoły było to samo, kilkanaście budzików ale żaden nie budził, nie wiem już co mam zrobić i do jakiego lekarza skierować się z tym problemem, czy da się leczyć tak twardy sen?

Dzień dobry,

może się mylę, ale prawdopodobnie odpowiedź jest prosta - to kwestia późnego zasypiania. Wiem, ze z przyzwyczajeniami trudno jest walczyć, ale proszę spróbować wcześniej zasypiać. Na początek powinna pomóc: napar z melisy wypity wieczorem albo tabletki z melatoniną. Czasem wymaga to całkowicie zmiany planu dnia i czasu aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Proszę zastanowić się nad jakąkolwiek formą relaksu, który wyciszy organizm i pozwoli łatwiej i szybciej zasnąć. Przeanalizować swój sposób odżywiania się. Warto wprowadzić zdrowe zasady odżywiania (4-5 posiłków co 3-4h, odstawić wszelkie produkty spożywcze z cukrem i solą, smażenie zamienić na gotowanie lub pieczenie, spożywać większą ilość produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców). Warto ograniczyć napary z kofeiną (kawa, herbata, napoje energetyczne), przez co będzie Pani bardziej senna. Ostatni posiłek zjeść w formie lekkiej 2-3 godziny przed planowanym snem. Później pić tylko wodę lub herbaty ziołowe. Zmiany bardzo proste z dietetycznego punktu widzenia, a mogą całkowicie zmienić funkcjonowanie organizmu. Przed snem bez absorbujących czasu zajęć.

Tak jak Pani napisała, że jest to dla Pani i rodziny uciążliwe, to warto popracować nad zmianą. Jeżeli to nie pomoże i potrzebuje Pani wsparcia medycznego, to w pierwszej kolejności powinien być to kontakt z lekarzem rodzinnym i/lub psychologiem.

Powodzenia!